Hiperrealizmin Takıntılı Ressamı: Ben Johnson

İngiliz ressam Ben Johnson, mimari alanları resmetmesiyle tanınıyor. En ince ayrıntılarına kadar işlenmiş şehirleri ve hayranı olduğu mimari yapıların inanılmaz detaylı, fotogerçekçi(hiperrealist) resimlerini yapan sanatçı; özveri, konsantrasyon, mükemmellik ve sıkı çalışma kelimelerinin vücut bulmuş hali diyebiliriz. Aralarında Hong Kong, Zürih, Kudüs ve Liverpool gibi şehirlerin bulunduğu eşsiz panoramalarıyla Ben, sizi büyük bir illüzyona davet ediyor.

hiperrealizm-ben-johnson

hiperrealizm-ben-johnson-1

hiperrealizm-ben-johnson-2

50 yıldan uzun süredir mimari odaklı eserler veren sanatçı kendini tam anlamıyla bir obsesif(takıntılı) olarak tanımlıyor. Çalışmalarına verdiği sabrın ve mükemmeliyetçi yapısı nedeniyle kendine bu yakıştırmayı yapan Ben Johnson, bazı resimlerinin aylar hatta yıllarca süren sabırlı çalışmaların ardından çıktığını ifade ediyor.

Akıl almaz gerçeklikteki resimleriyle herkesi kendine hayran bırakan Ben Johnson’nın el emeği göz nuru çalışmalarıyla sizi baş başa bırakıyoruz.

hiperralizm-ben-johnson-5

hiperralizm-ben-johnson-6

hiperralizm-ben-johnson-7

hiperralizm-ben-johnson-8

hiperralizm-ben-johnson-9

hiperralizm-ben-johnson-10

hiperralizm-ben-johnson-11

Ayrıca Bakınız:  Hiperrealist heykel sanatçısı Ron Mueck ve eserleri için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Ömer Utku Kahraman
Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu, doktora öğrencisi.
Sanat Karavanı Yazarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
‘Game of Thrones’un Tasarımcısı Türkiye’de Eğitim Verecek!

Dünyaca ünlü dizi 'Game of Thrones'un karakter tasarımını yapan Onur Can Çaylı, tasarım eğitimi vermek üzere Türkiye'ye gelecek. İstanbul Medya...

Kapat