Now Reading
“I Love NY” Logosunun Yaratıcısı: Milton Glaser

“I Love NY” Logosunun Yaratıcısı: Milton Glaser

Geçtiğimiz yıl 26 Haziran’da 91. yaş gününde hayata veda eden New York doğumlu Amerikan sanatçı Milton Glaser, hafızalarımıza kazınmış pek çok tasarımı ile biliniyor. Tasarımlarının yanı sıra sulu boya ve gravür çalışmalarıyla da ün kazanmış bir isimdir.

Sanat eğitimine New York’daki Union Art School’da başlayan sanatçı, daha sonra İtalya’ya giderek gravür çalışmalarına başladı. Ama ona dünyaca ün kazandıran asıl çalışması “I Love New York” oldu.

1977 yılında New York Ekonomi ve Kalkınma Departmanı için yaptığı bu tasarımda, o dönemde Virginia eyaletinin sloganı olan “Virginia For Lovers”dan (Aşıklar Şehri Virginia) esinlendi. Ortaya eklediği kalp şekli ile bu unutulmaz logoyu tasarladı. 11 Eylül olaylarından sonra ise logoya “More Than Ever” (eskisinden de fazla) sloganı eklendi.

New York’u Seviyorum tasarımından beş kuruş kazanmadım. Onu yapmanın parasal bir dönüşü olmadı. Ama öte yandan, insanların bu şehre yönelik umursamaz tavrının, ‘Biz burayı seviyoruz’ düşüncesine dönüşmesine katkıda bulunduğum için inanılmaz gurur duyuyorum.

Push Pin adını vererek kurduğu gurupla birlikte Paris, Londra, Amsterdam, Belgrad, Rio de Janeiro ve Tokyo’da pek çok sergiye katıldı. New York Modern Sanatlar Müzesi’nde, Brüksel Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi’nde ve Paris’te Pompidou: Kültür Merkezi’nde ise kişisel sergiler açtı.

New York dergisinin de kurucularından olan sanatçı, hayatının son dönemlerinde ise Visual Arts School adlı görsel sanatlar okulunda yönetim kurulu başkanlığı ve öğretim üyesi olarak görev yaptı. Cooper-Hewitt, Uluslararası Tasarım Müzesi tarafından 2004 yılında verilen Uluslararası Tasarım Ödülü ve Amerika Birleşik Devleti’nin sanatçıları onurlandırmak adına verdiği National Medal of Arts, aldığı ödüller arasında bulunuyor.

Grafik tasarım alanında verdiği eserler ile biz grafik tasarımcılara yön vererek kattığı değerlerden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz. Hoşçakal Milton Glaser!

 Ben hala etrafımdakilere hayret edebildiğim için kendimi şanslı hissediyorum, bir şeyler beni hala şaşkına çevirebiliyor. Bence sanatla uğraşmanın en büyük artısı, yeni şeyler öğrenme fırsatlarının hiç tükenmemesidir. Her şeyi bilmediğini kabul etmek zorunda kalıyor insan.

What's Your Reaction?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top