İçindeki Şarkılarla Dört Film;

İçinden sadece bazı şarkılar geçtiği için bir filmi sahiplenebilirsiniz. Çünkü sinema kulağa da hitap edebilmeyi başarmış bir sanattır. Burada birkaç örneğine bakarken bahsettiğimiz filmlerin ayrıca soundtrack albümlerini de gözden geçirmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Dancer İn The Dark- (Bjork – I’ve seen it all)

Lars von Trier’ın 2000 yapımı bu filminde Björk’ün muazzam oyunculuğunun yanı sıra o eşsiz sesi sizi bu filme daha da çok bağlayacaktır.

Fritz the Cat (Bo Diddley)

Yönetmen Ralph Bakshi’nin 68’ler Amerika’sını eleştirdiği animasyonda ise Bo Diddley’in şarkısını duyduğunuz anda istemsizce kafanızı sallamaya başladığınızı hissedeceksiniz.

Time of the Gypsies (Ederlezi)

Emir Kusturica’nın profesyonel olmayan oyuncularla çektiği Çingeneler Zamanı’nda Goran Bregović’in uyarlaması ile kulağımıza dolan Ederlezi filmle bütünleşerek, halen hatırlamamıza sebep olmaktadır.

Breaking The Waves (Mott the Hoople – All the Way From Memphis)

Lars von Trier’ın 1997 yapımı filminin birinci bölümü bu şarkı ile başlarken, film ilerledikçe kulağımıza dolacakların bir nevi habercisi konumunda görebiliriz.

Nur Kutbay
Çukurova Üniversitesi İşletme bölümü öğrencisi
Sanat Karavanı Yazarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Anne karnından: Doğmayı bekleyen hayvanların huzur dolu fotoğrafları

National Geographic araştırmacıları büyük bir başarıya imza atarak, anne karnında doğmayı bekleyen hayvanların fotoğraflarını çekti. Çeşitli fotoğraflar çeken araştırmacılar, böylece fetüslerin...

Kapat