İngiliz Ressamın Atatürk Portreleri ‘Bu Kalp Seni Unutur Mu?’ Sergisinde!

İngiliz ressam Ned Pamphilon’un yaptığı Atatürk resimleri, ‘Bu Kalp Seni Unutur Mu?’ sergisinde ziyaretçilerle buluşuyor.

Mustafa Kemal Atatürk ve İstanbul resimleriyle tanınan Ned Phampilon’un, Galeri İstanbul1881’in açılış sergisinde 30 eseri sanatseverlerle bir araya geliyor.

Türkiye Cumhuriyet’inin 93. yıl dönümünde gerçekleşen sergide Phampilon’un resmettiği Atatürk portrelerinden en ilgi çekeni ise ‘Mustafa Kemal Atatürk Gülümsüyor’ adlı çalışma oldu. Büyük ilgi gören tablo hakkında “sergide yer alan eserler arasından benim için en çok ön plana çıkan eser, Atatürk Gülümsüyor Tablosu.” diyen ressam Ned Phampilon, sebebini ise şu şekilde açıklıyor: “Yaşadığımız çağda tüm dünyada şartlar ne kadar kötü olursa olsun, I. Dünya Savaşı’nda Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıktığı zaman diliminde olduğu kadar kötü değil.”

İngiliz ressam Ned Phampilon’un Atatürk portrelerinin yer aldığı sergi, 11 Kasım’a kadar Galeri İstanbul1881’de ziyaretçilerini bekliyor.

ned-phampilon

ned-phampilon-2

ned-phampilon-3

ataturk-ned-phampilon-2

Saniye Kaya
MSGSÜ Arkeoloji öğrencisi.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Kuluçkaya Yatan Fransız Sanatçı, Civciv Çıkarmayı Başardı!

İlginç çalışmalara imza atan Fransız sanatçı Abraham Poincheval, bu kez kuluçkaya yattı. Günler sonra ilk civciv hayata gözlerini açtı. 29 Mart'tan...

Kapat