Şu an Okuyorsun
İnsan Doğaya Her Zaman Yenik Düşer / William Turner

İnsan Doğaya Her Zaman Yenik Düşer / William Turner

İyi bir manzara ressamı olan Joseph Mallord William Turner, ilk resim deneyimine Londra’nın batısında bulunan Brentford kasabasında başladı. Yeteneği sayesinde henüz 14 yaşındayken Kraliyet Akademisi Sanat Okulu’na girmeye hak kazandı.

Romantizme ve doğaya olan ilgisiyle eserlerinde; denizleri, fırtınalı havaları, gemileri ve köleleri ele aldı. İlk yağlı boya çalışması olan Denizde Balıkçılar (Fishermen at Sea-1796) genel anlamda resimlerinin özünü oluşturan bir çalışma oldu. Fırtınalı bir havada dalgalarla boğuşan gemilere tıpkı Denizde Balıkçılar’da olduğu gibi çoğu eserinde yer verdi.

Eserlerinde insanların her zaman doğayla bir mücadele içerisinde yansıtan Turner, insanın doğaya her zaman yenik düştüğünü söyledi.  Denizde Kar Fırtınası adlı eserinden bahsederken: “Böyle Manzaranın neye benzeyebileceğini göstermek istiyordum. Bunun için bir geminin direğine kendimi sıkıca bağladım. Dört saat boyunca deniz ve kar tarafından kamçılandım. Sağ çıkabildiğim takdirde böyle bir fırtınayı resmetmenin tek yolu buydu” diyordu.

Resimlerinde kullandığı renkler melankolik ve kasvetli havaları daha da etkileyici kıldı. Yaşadığı dönemin siyasi ve sosyal yaşamının getirdiği etkilerle beraber köle ticaretini de ele alan ressam, köle ticaretine karşı çıktı ve kölelerin ayaklandığı bir olaydan etkilenerek Köle Gemisi (The Saleve ship) adlı eserini yaptı. (Kölelerin ayaklandığı bir olayda 132 tanesinin ayakları ve elleri prangalı denize atılmıştı.)

Turner’ın Köle Gemisi adlı eserinde, dalgalarda çırpınan, yitip kaybolan kölelerin trajik ölümüne şahit oluruz. Gökyüzüne bakıldığında güneşin batmakta olduğu görülür. Yaşanan vahşetin durumunu anlatırcasına adeta denizdeki dalgalarla gökyüzü içe içe geçmiştir.

Bütün gökyüzü kızıl iken sağ üst köşesinde küçük bir mavilik vardır, ki bu da İngiltere’nin utanç verici kölelik tarihinden çıkıp geleceğe umutla bakması şeklinde yorumlanmıştır.

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır