‘İnsan İçin Doğa Nedir?’ Sorusuna Odaklanan Fotoğraf Sergisi ‘Doğamız’ 5 Ekim’de Açılıyor!

Fotoğraf sanatçısı Erhan Şermet’in, ‘insan için doğa nedir?’ sorusuyla yola çıkarak ortaya koyduğu eserler 5 Ekim itibariyle İstanbul Fotoğraf Galerisi’nde ziyaretçilere açılıyor.

Sanatçı, bakış açısına göre kendisini ‘eşrefi mahlukat’ ya da ‘kültür sahibi yegane canlı’ addederek dünya bahçesinin bahçıvanlığına soyunan insan için doğa nedir? sorusundan yola çıkarak doğal olanın içinde bulunan yapay izleri kullanarak ekolojik meselelere ironik bir bakış açısıyla yaklaşıyor.


‘Doğamız’ adlı sergide sanatçı çalışmalarını şöyle özetliyor: “Yaşadığımız hoyrat politik – ekonomik iklim içerisinde hayat damarımız doğa geri döndürülemez biçimde talan ediliyor. Fotoğraflarım böylesi bir talanı mümkün kılan algı dünyamızdan ipuçları derlemeyi amaçlıyor. İnsansız doğadaki insan izlerinin anlamsızlığında, insan yapımı doğa manzaralarının sakilliğinde kültür iklimimizin eğretiliğinin ve yapmacıklıklarının izini sürmeye çalışıyorum.”

İstanbul Fotoğraf Galerisi, sanatçısı Erhan Şermet’in ‘Doğamız’ sergisi ile Fotoİstanbul 2017’de galeri olarak yer alıyor. Sergi, 28 Ekim’e kadar ziyaret edilebilir.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Karikatür ve İllüstrasyonlarla Kadın Hakları

Toplum kadına belli anlamlar yükler ve beklentilerini sunar. Belli başlı stereotiplerle kadınların özgürlüğünü engeller. Kadının nasıl olması, nasıl davranması ve...

Kapat