İntihar Konusunda Farkındalık Yaratan Çalışma: ‘Çatıda 84 Erkek Maketi’

İngiltere’de intihar vakalarındaki artış sonucu farkındalık yaratan bir çalışmaya imza atıldı. Bir binanın çatısına 84 erkek maketi yerleştirildi.

İngiltere’de yapılan çalışmalar sonucunda 45 yaş altı erkeklerin birincil ölüm nedeninin intihar olduğu belirlendi. Elde edilen verilere göre ülkede her hafta 84 erkeğin intihar ettiği öğrenildi ve bu konuya dikkat çekmek amacıyla başkent Londra’da bir binanın çatısına gerçek insan boyutlarında 84 erkek maketi yerleştirildi.

Çalışmaya imza atan Amerikalı sanatçı Mark Jenkins, artan intihar vakaları hakkında şu ifadeleri kullandı: “Her 2 saatte 1 kişi intihar ediyor. Günde 12, haftada ise 84 intihar vakası kaydediliyor. İngiltere’de 45 yaş altı erkeklerde ölüm nedeninin başında intihar geliyor. Eğer 18 yaşın altında bir İngiliz erkeğiyseniz en büyük ölüm tehdidiniz kendinizsiniz.”

Sanatçının yaptığı 84 maket, intihar edenleri temsil ediyor. Jenkins, maketler hakkında ise şu açıklamalarda bulundu:

“Gördüğünüz her bir maket, yaşamını yitiren gerçek bir insanın sembolü. Üzerlerinde isimleri yazıyor. Aileleriyle konuştuk, bize izin vermekle kalmadılar, farkındalık oluşturmak için büyük destekte bulundular. ”

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Mutlaka Bakınız  'Boş Şehir' Oyunu 'Akın Sevgör'ün Canlı Performansıyla Sahnede!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Rock Müzik Grubu Kasabian’dan Canlı Video Klip!

İngiltere kökenli rock müzik grubu Kasabian ilginç bir çalışmaya imza attı. Grup, yeni şarkılarının video klibini Facebook canlı yayınında kaydetti....

Kapat