İran Sinemasından Beş Muazzam Film

Yedinci sanat olarak kabul görünen sinema, bulunduğu dönemle birlikte yer edindiği, tutunmaya çalıştığı coğrafyanın özelliklerini muhakkak taşır. Bunu dünya genelinde kabul ettirmek ayrı bir başarıdır. Azımsanmayacak bütçeler ile son çıkan teknolojilerin kullanıldığı ve popüler kültürün sömürdüğü dev bir piyasaya dönüşen sinema sektöründe bunların zıttı ile ayakta kalabilen, kabul görülen film sayısı oldukça azdır. Tam olarak İran sineması bunu başarmış, adını tüm dünyaya duyurmuştur. Muhafazakar bir toplumun içinde filizlenen İran sineması bugün kökleri sağlam, meyvesi bereketli bir ağaca dönüşmüştür. Bu ağacın meyvelerinden bazılarını sizlere koparıp sunar ve keyifli seyirler dilerim.

Children of Heaven / Cennetin Çocukları

Yoksulluğun boğazlarına kadar dolduğu ufak bir aile ve bir çift pabuç…  Ali ve Zehra iki kardeştir. Zehra pabuçlarını kaybedince ağabeyi Ali devreye girer ve pabuçlarını kardeşi ile paylaşır. Sabahları okula giderken Zehra giyer, öğlende ağabeyi Ali. İki küçük kardeşin tek bir çift pabuca sığdırmaya çalıştıkları mücadeleyi izliyoruz. Yönetmen Majid Majidi sadece 180.000 bin dolarlık bir bütçe ile bu filmi çekmiştir. 1998 yılında Akademi Ödüllerinde En İyi Yabancı Film kategorisinde aday olmuş ilk İran filmidir.

Buddha Collapsed Out of Shame / Utanç

Yönetmen Mohsen Makhmalbaf’ın kızı Hana Makhmalbaf’ın ilk uzun metraj filmidir. Minik çekik gözlü Baktay’ın okula gitme çabasını anlatıyor. Bazen gülümsüyor bazense içinizi bir sıkıntı kaplayabiliyor. Film çok amatör görünse dahi yönetmen, imgeleri ve hikayesi ile bu amatörlüğü kapatmayı başarmış.

A Separation / Bir Ayrılık

Asghar Farhadi’nin kıyım kıyım içinizi sömüren başyapıtlarından birisidir. Boşanmak üzere olan bir çiftin etkilediği ve etkilendiği bir başka hayatı konu alıyor. Rahatsız ediciliği yüksek, fazla merak uyandırıcı bir drama.

A Time for Drunken Horses / Sarhoş Atlar Zamanı

80 dakikalık, yürek isteyen bir mücadeledir Sarhoş Atlar Zamanı. 12 yaşında ki Eyüp’ün aile lideri olmasını konu alan İran Sineması’nın başucu filmlerinden biridir. Yaşanılan bölgede atların ayakta kalabilmesi için alkol verilmesinden adını alan filmin yönetmen koltuğunda Bahman Ghobadi oturuyor.

Color of Paradise / Cennetin Rengi

Dünyayı dokunarak ve işiterek anlamaya çalışan bir çocuğun hikayesidir Cennetin Rengi. Kör bir çocuk ve onu yanından uzaklaştırmaya çalışan bir baba… İran Sinemasının sade ve iç yıpratan bir diğer filmi ya da haykırışı diyebiliriz. Yönetmen Mecid Mecidi’nin enlerinden birisidir.

 

Okumadan geçmeyin: Naçizane Bir Sokaktan Sinemanın Kalbine; Yeşilçam

Nur Kutbay

Çukurova Üniversitesi İşletme bölümü öğrencisi
Sanat Karavanı Yazarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Boğaziçi Film Festivali’nde Yarışacak Filmler Açıklandı!

Bu yıl 5'incisi düzenlenecek olan Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nin uluslararası yarışmasında yer alacak filmler açıklandı. Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ile İstanbul...

Kapat