IŞILTILI DÜNYADAN PERA’YA UZANAN YOLCULUK: CECİL BEATON’DAN “PORTLER ALBÜMÜ”

1904 Londra doğumlu Cecil Beaton 20. yüzyılın en ses getiren fotoğrafçılardan biri. Beaton, 1920’lerde fotoğrafçılıkla başlayan kariyerini genişleterek çok yönlü bir kimliğe sahip oldu. Modadan illüstrasyona, karikatürden kostüm tasarımcılığına kadar geniş bir yelpazede adından sıkça bahsettirdi. Beaton’ın başarılarla dolu yaşamı ise 1980’ne gelindiğinde bir kalp krizi sonucu ölümüyle noktalanıyor.

cecil-beaton-twiggy

Çilli yanakları, iri gözleri, kısa saçları ve oldukça zayıf bedeniyle Celil Beaton, erken yaşlarda fotoğrafla tanıştı. 1925’te Cambridge St. John College Üniversitesinden mezun olduktan sonra kısa bir süre sonra çektiği fotoğraflarla ünlü fotoğraf editörleri tarafından keşfedildi. Ardından Vogue ve Vanity Fair gibi yerlerde fotoğrafçı olarak çalıştı. Ve buralardaki çalışma hayatı uzun bir süre devam etti. 1930 yılında ise Beaton, artık ilk profesyonel koleksiyonunu yayınlıyor. Bu koleksiyonla beraber de çizgisini ve başarısını açıkça ortaya koyuyor. Celil Beaton ismini 30’larda o kadar duyuruyor ki Kraliçe Elizabeth’in düğün fotoğraflarını çekmesi için dahi aday fotoğrafçı olarak gösteriliyor.

6789469830_a845d84b48_b   twiggy

Erken yaşta yakaladığı başarısı yıllar boyunca devam eden Beaton’ı diğerlerinden ayıran birçok özelliği vardı kuşkusuz. Özellikle fotoğraflarında kullandığı farklı arka planlar onun renkli kişiliğini yansıtıyordu. Bu kişiliğini ise kapak tasarımları, dekor çalışmaları ve Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe, Salvador Dali gibi daha sayısız ünlü isimlerle olan fotoğraf çalışmalarıyla da açıkça gösteriyordu. Aslında bu çalışmaları onun kendine çizdiği bir yol olarak da görebilir. Beaton kostüm tasarımcılığı ile de adını duyurmuştu. Bu alanda da oldukça başarılı olan ünlü fotoğrafçı, 1958 yapımı “Gigi” ve 1964 yapımı “My Fair Lady” filmlerinde yaptığı tasarımlarıyla “En İyi Sanat Tasarımı” ve “Kostüm Tasarımı” dalında da Oscar ödülünü de layık gösteriliyor.

TWIGGY-1966-1-C26142

Daima gülen gözlerle bakan Celil Beaton 2. Dünya Savaşıyla beraber renkli kişiliğini ve çizgisini biraz değiştiriyor. Kendisinden savaş fotoğrafları çekmesinin istenmesiyle savaş fotoğraflarına yöneliyor. Burada da başarılı olan Beaton, birçok savaş fotoğrafına imza atıyor. Çektiği bu fotoğraflar daha sonra halka gösterilerek halkın savaşa destek verilmesi de sağlanıyor. Üç kez de İstanbul’a gelen Celil Beaton, İstanbul’a ait birçok fotoğraflar çekiyor. Yaşamı boyunca da sanattan siyasete birçok ünlü isimle çalışan Celil Beaton’ın toplamda 100 binden fazla negatif, 9 bin vintage baskı ve 42 kupür albümü bulunuyor. Son olarak çektiği ünlü yıldızları, İstanbul fotoğrafları ve hiç gösterilmeyen en renkli ve görülmeye değer fotoğrafları Terence Pepper küratölüğünde “Sotheby’s Cecil Beaton Studio Archive” koleksiyonundan derlenerek Pera’da müthiş bir sergiye imza atılıyor. Celil Beaton’ın 1920 ve 70’lere değin birçok fotoğrafını içeren sergisi 26 Temmuz’a kadar Pera’da sanatseverlerin ziyaretini bekliyor.

058-twiggy-theredlist 059-twiggy-theredlist

Damla Çelikli

İstanbul , KOU Radyo, Tv ve Sinema.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
“Astronomi Günü” Anısına 25 Gece Fotoğrafı

Bir astronomi veya doğa meraklısıysanız Doug Berger'in sizin için bir hediyesi var! Doug Berger'in önderliğinde 1973'ten beri Astronomi Günü kutlanıyor....

Kapat