İstanbul Oyuncak Müzesi’nde Türk ve Japon Çocuklar ‘Sadako Sasaki’yi Anacak!

6 Ağustos 1945’te Japonya’nın Hiroşima kentine atılan atom bombasının yıl dönümünde İstanbul Oyuncak Müzesi, Türk ve Japon çocukları bir araya getirecek. Henüz 12 yaşındayken atom bombası nedeniyle hastalanan Sadako Sasaki çocukların yaptığı turna kuşlarıyla anılacak.

Japonya’nın Hiroşima kentine atılan atom bombası nedeniyle hastalanıp yatağa düşen 12 yaşındaki Sadako Sasaki, bir Japon inanışına göre eğer kağıttan 1000 turna kuşu yaparsa hastalığının geçeceğine, iyileşip yeniden oyunlar oynayacağına inanıyordu. Ne yazık ki Sasaki iyileşip oyuncaklarıyla yeniden oynayamadı. Öldüğünde ise yatağının başucunda 645 tane kağıttan turna kuşu vardı.

Sadako Sasaki’nin tamamlayamadığı turna kuşlarını tamamlamak için her yıl 6 Ağustos’ta dünyanın farklı yerlerinde çocuklar kağıttan turna kuşları yaparak ‘barış’ mesajı veriyorlar. Barışın simgesi haline gelen turna kuşu etkinliği bu yıl da İstanbul Oyuncak Müzesi’nde gerçekleştirilecek. 6 yaş ve üzeri çocukların katılabileceği etkinlik 6 Ağustos’ta saat 16.00-17.00 arasında düzenlenecek.

Sadako Sasaki

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Harry Potter’ın Çekildiği Ev Satışa Çıkartıldı!

J.K. Rowling'in kaleme aldığı 7 kitaplık fantastik roman serisinden sinemaya uyarlanan Harry Potter'ın çekildiği ev satışa çıkartıldı. Filmde Harry Potter...

Kapat