Şu an Okuyorsun
İzole Edilmiş Bir Halkın Fotoğrafçısı/ Costas Balafas

İzole Edilmiş Bir Halkın Fotoğrafçısı/ Costas Balafas

+10
Galeriyi Görüntüle

Kırsal yaşamın, dağların, yolların fotoğrafçısı Kostas Balafas… Modern Yunan fotoğraflarının önemli temsilcisi olan Balafas, tarihi fotoğrafların yanı sıra; özellikle Epirus bölgesinde ( bölgede büyük ölçüde Arnavut halkı yaşamaktadır) izole edilmiş köylü halkı yaşamını yansıttığı fotoğraflarla dikkatleri üzerine çekti.

Balafas’ın döneminde, erkeklerin çoğunun savaşta olması sebebiyle fotoğrafların çoğunda kadınlar vardır. Sokaklarda, köylerde, kiliselerde, dağlarda kısacası Yunanistan’ın her bölgesinde kadrajın içerisindedirler. Sanatçı, partizanları fotoğraflamak için iç savaş dönemi partizanların arasına katıldı. Onun kırsal alandaki yaşama dâhil oluşu fotoğraflarına olağan üstü bir yetkinlik kazandırdı.  Bununla birlikte fotoğraflarda kişisel hikâyeler baş göstermeye başladı.

Sanatçı fotoğraflarında neredeyse hiç kurguya başvurmadı. Nitekim bunun sebebi; döneminde yaşanan savaşların, yoksulluğun tam da ortasında yer almasıydı. Balafas’ın siyah-beyaz baskıları bir başyapıt niteliğindedir. Fotoğrafa yüklenen derinlik, doğal hikâyelerin içerisinde adeta bir resim gibidir. Yunanistan’ın adalarını, köylerini, dağlarını gördüğümüz bu sonsuz, ucu bucağı bilinmez puslu coğrafyanın içerisinde bir bilinmezlikle kayboluruz.

Ayrıca Bakınız

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır