Japonya’nın Dalgaları

JP1847

Değişen dünyanın resimleri Ukiya sanatının halen en büyüklerin arasında olan Katsushika Hokusai, Japonya’nın Edo döneminde yaşamıştır.

japon

Sanatçı kendi ismi dışında 20-25 tane farklı isimle eserlerini yayınlamıştır. Çağdaşlarından onu farklı kılan eserlerindeki erotizm unsuru olmuştur. Eserlerinde ki genel tema Fuji dağıdır. Sanatçı hayatı boyunca Fuji dağına hayran olmuş ve saygı göstermiştir. Farklı mevsimlerde ve hava şartlarında, çeşitli yerlerden ve uzaklıklardan göründüğü şekilde resmetmiştir. Dağa olan takıntısı onu dağın 46 resimlik resimlik serisini yapmaya itmiştir. Kullandığı renklerin çeşitliliği Hokusai’nın resimlerinin karışıklığının kaynağıdır. 

Japonya’da yüzyıllar boyunca Fuji dağının ölümsüzlük sırrını barındırdığı düşünülmüştür. Tarihçi Henry Smith’e göre Hokusai’nin takıntısı buradan gelmektedir.

En önemli eserleri Kanagawa Açıklarında Büyük Dalga, Bir Dalganın Sırtı, Kanagawa Açıkları’ dır.

Her resim önce kağıda çizilmiş, ardından bu çizim yardımıyla baskıda kullanılacak tahta bloklar oyulmuştur. Daha sonra mürekkep ile kaplanan bu bloklar kağıda bastırılarak resimler oluşturulmuştur.

Manga sanatını etkilediği gibi zamanın ünlü batılı ressamlarını da etkilemiştir.

j sanat

 

japon hokusai

 

katsuke

womens

1 Yorum

  1. tuncay durmuş

    26 Kasım 2015 at 11:32

    teşekkürler…

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
1306259-sting-live-2011-617-409
DİZELERİNİ KALBİMİZE DEMİRLEYEN ADAM:STING

Luc Besson’ın muhteşem başyapıtı ''Leon'' filminin sonunda bir müzik girer, ilk tınısından beri sizi büyüsüne katar, uzaklara götürür. Sadece ismine...

Kapat