John Lennon’ın Kraliçe’ye Yazdığı Mektup Yıllar Sonra Bulundu!

Beatles grubunun efsane müzisyeni John Lennon’ın Kraliçe’ye yazdığı mektup, yıllar sonra eski bir 45’lik plağın içinden çıktı.

60 bin sterlin (220 bin TL) değer biçilen mektupta Lennon, başarısı karşılığında Kraliçe’nin verdiği Britanya İmparatorluk Nişanı’nı iade etmek istediğini yazıyor.

Lennon’ın nişanı iade etme isteğinin gerekçelerini sıraladığı mektup, 20 yıl önce İngiltere’de 10 sterline satılan 45’lik bir plağın içinden çıktı. Uzmanlara göre Lennon mektubu Buckingham Sarayı’na göndermekten vazgeçmiş. Lennon’ın, mektubun üzerindeki imzaya bulaşan mürekkep lekesi nedeniyle mektubu postalamaktan vazgeçtiği, mektubun aynısından ikinci bir tane yazdığı ve onu saraya gönderdiği düşünülüyor.

Liverpool’daki “The Beatles Story” adlı anma gününde sergilenen mektubun 60 bin sterline açık artırmada satılabileceği düşünülüyor.

1965 yılında verilen nişanı 4 yıl sonra iade eden Lennon’ın Kraliçe’ye yazdığı mektup ise şöyle:

MBE Nişanı’nı, Britanya’nın Nijerya-Biafra’ya müdahalesini, Amerika’nın Vietnam’da olmasını ve şok politikasının yayılmasını protesto etme amacıyla iade ediyorum.

john-lennon-mektup

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Tuğla Kitabın İlkeleri veya Kalın Kitap Yazma Sanatı

Walter Benjamin, 1892 doğumlu Alman düşünür, kültür tarihçisi, eleştirmen, estetik kuramcısı… Sosyoloji, tarih, psikanaliz, siyaset, estetik, felsefe gibi farklı alanları...

Kapat