John Steinbeck’in ‘Fareler ve İnsanlar’ Adlı Eseri Tiyatro Sahnesinde!

Amerikalı yazar John Steinbeck’in ünlü eseri ‘Fareler ve İnsanlar’dan aynı adla uyarlanan oyun, İstanbul Temaşa Tiyatrosu tarafından sahneye taşınıyor.

Yönetmenliğini Onur Atacan’ın üstlendiği ‘Fareler ve İnsanlar’ın oyuncu kadrosunda Merve Sevi, Murat Makar, Murat Ilgar, Cüneyt Vural, Soner Enmutlu, Ubeyd Ünal, Cengiz Gül, Umut Yasar ve Poyraz yer alıyor.

Yaklaşık 110 dakika süren 2 perdelik oyunun konusu ise şöyle:

Issız bir kasaba…
Umudunu yitirmiş insanlar… Yarını olmayan mevsimlik işçiler…
Yalnızlıklarında kaybolmuş bu insanların arasında var olmaya çalışan iki dost: George ve Lennie…
George sert, sabırlı ve zeki bir adamdır; Lennie ise zihinsel engellidir, son derece kuvvetli olmasına rağmen çocuksu bir karaktere sahiptir ve fare saplantısı vardır.

Uzun zamandır beraber olan bu ikilinin, tüm umutlarını yitirmiş insanların arasında en büyük şansları dostlukları ve hayalleridir. Bu hayaller, çiftlikteki diğer insanları da bir girdap gibi yavaş yavaş içine çeker; kasabadan kurtulmak için hayaller kurulur, planlar yapılır ve sonunda gitmezamanı gelir. Ne var ki, fareler ve insanların en iyi düşünülmüş planları genellikle boşa çıkar.

John Steinbeck’in ölümsüz eserinden uyarlanan ‘Fareler ve İnsanlar’ oyunu, 4 Aralık’ta Profilo Tiyatro Gösteri Merkezi sahnesinde izleyicilerle buluşacak.

fareler-ve-insanlar

fareler-ve-insanlar-3

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
“Dokunmadan” Dağlayan Bir Yazar / Nermin Yıldırım

''Yaralandık. Kimimiz o yarayı görmezden gelmeyi seçiyor. Gördüğünü bilenlerin halini sorarsan... Kimimiz yara yüzünden hastalanıyor, kimimiz ölüyor, kimimiz de roman...

Kapat