Jüpiter Yüzünü İlk Defa Gösterdi!

Jupiter-Yuzunu-İlk-Defa-Gosterdi-kapak-gorseli

NASA, Güneş sisteminin en büyük gezegeni Jüpiter’e yolladığı Juno uzay aracından ilk fotoğrafını dünyaya ulaştırdı. NASA tarafından paylaşılan fotoğrafta, uzay aracı Juno’nun Jüpiter yörüngesine girdiği 5 Temmuz tarihinde çektiği ilk fotoğraf yer alıyor. 4,3 milyon kilometre yol kat ederek dünyaya ulaşan fotoğrafta Jüpiter ile birlikte Jüpiter’in iç uyduları olan İo, Europa ve Ganymede de yer alıyor.

Çoğunluğu hidrojen ve helyumdan oluşan Jüpiter’in dev fırtınaları sonucu oluşmuş o ünlü Büyük Kırmızı Lekesi ve atmosferinde yer alan bantlar da kolaylıkla seçilebiliyor. 2011’de başladığı serüvenini beş yılda tamamlayan Juno, 2 milyar 800 milyon kilometrelik yol kat ederek 5 Temmuz 2016’da Jüpiter’in yörüngesine oturdu. Jüpiter’in yörüngesinden şu an uzaklaşmakta olan uzay aracı ağustos ayında en yakın noktaya gelerek daha net fotoğrafları uzayseverler için çekecek. 2018 yılında görevini tamamlayacak olan Juno, görevini Jüpiter’in merkezine çekilip parçalanarak sona erdirecek.

Kaynak: http://www.nasa.gov/feature/jpl/nasa-s-juno-spacecraft-sends-first-in-orbit-view

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Prison-Breakin-5-Sezon-2-Fragmani-Yayinlandi-Kapak-Gorseli
Prison Break’in 5. Sezon 2. Fragmanı Yayınlandı

2005-2009 yılları arasında ABD de yayınlanan Prision Break dizisi verdiği aradan sonra 5. sezonla hayranları ile yeniden buluşmaya hazırlanıyor. 4...

Kapat