Jüpiter Yüzünü İlk Defa Gösterdi!

NASA, Güneş sisteminin en büyük gezegeni Jüpiter’e yolladığı Juno uzay aracından ilk fotoğrafını dünyaya ulaştırdı. NASA tarafından paylaşılan fotoğrafta, uzay aracı Juno’nun Jüpiter yörüngesine girdiği 5 Temmuz tarihinde çektiği ilk fotoğraf yer alıyor. 4,3 milyon kilometre yol kat ederek dünyaya ulaşan fotoğrafta Jüpiter ile birlikte Jüpiter’in iç uyduları olan İo, Europa ve Ganymede de yer alıyor.

Çoğunluğu hidrojen ve helyumdan oluşan Jüpiter’in dev fırtınaları sonucu oluşmuş o ünlü Büyük Kırmızı Lekesi ve atmosferinde yer alan bantlar da kolaylıkla seçilebiliyor. 2011’de başladığı serüvenini beş yılda tamamlayan Juno, 2 milyar 800 milyon kilometrelik yol kat ederek 5 Temmuz 2016’da Jüpiter’in yörüngesine oturdu. Jüpiter’in yörüngesinden şu an uzaklaşmakta olan uzay aracı ağustos ayında en yakın noktaya gelerek daha net fotoğrafları uzayseverler için çekecek. 2018 yılında görevini tamamlayacak olan Juno, görevini Jüpiter’in merkezine çekilip parçalanarak sona erdirecek.

Kaynak: http://www.nasa.gov/feature/jpl/nasa-s-juno-spacecraft-sends-first-in-orbit-view

Ömer Utku Kahraman
Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu, doktora öğrencisi.
Sanat Karavanı Yazarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Binbir Renk İnsanoğlu: Nuancier by Pierre David

Pantone renk kataloğu 1000’den fazla rengin ofset baskı sisteminde nasıl elde edileceğini karışım formülleriyle veren bir renk kartelâsıdır. Ev tasarımından...

Kapat