Kadıköy Sokaklarını Renklendiren Festival “Mural İstanbul Street Art” Başladı!

5. yılını kutlayan Mural İstanbul Street Art Festival, dünyanın farklı yerlerinden gelen sokak sanatçıları ile Kadıköy’de buluşuyor! Festival kapsamında, 17 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında Kadıköy sokakları renkleniyor.

Türkiye’de bina cephelerinin tümüyle boyandığı ilk etkinlik olan, Kadıköy Belediyesi ve ÇEKÜL işbirliğiyle Yeldeğirmeni Mahalle Yenileme Projesi kapsamında yapılan Mural-İst, dünyanın farklı yerlerinden sanatçıları Kadıköy’de ağırlıyor. Festivalin ilk gerçekleştiği 2012’den bu yana yirmi beşten fazla bina cephesi renklendirilmiş; Rustam Qubic, Wicx, Esk Reyn, Furkan Nuka, Jaz, Pixel Pacho gibi sanatçılar katılım göstermiştir.

mural3

Bu yıl 5’incisi düzenlenen festivale Arjantin’den Chu, İstanbul’dan Ares, Lakormis, Tabone ve Eskişehir’den The Writer Material konuk olacak. Sanatçılar önceden belirlenen mahallelerde çalışacak ve sanatçıların festival kapsamındaki çalışmalarını içeren bir katalog hazırlanacak.

Festival Programı:

17-22 Ağustos / Chu – Rasimpaşa Mahallesi, Halitağa Caddesi, No: 57

25-31 Ağustos / Ares – Acıbadem Mahallesi, Bedrettin Sokak, No:5

29 Ağustos – 4 Eylül / Lakormis – Osmanağa Mahallesi, Hasırcı Sokak, No:20

1-3 Eylül / Tabone – Bölge henüz belirtilmemiş.

1-7 Eylül  / The Writer Material – Kadıköy Belediyesi Gençlik ve Sanat Merkezi, Hasanpaşa Mahallesi, Nazifbey Sokak, No:18

Saniye Kaya
MSGSÜ Arkeoloji öğrencisi.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Gökten İnen Dehalar: Nikola Tesla

Bana daima trajik gelmiştir Tesla'nın hikayesi... Sonu mutsuz biten filmleri anımsatır. Çoğu dahinin kaderi bu trajedi sanırım, değerinin zamanında anlaşılmamasının...

Kapat