Şu an Okuyorsun
Kadimlerin Sistine Şapeli: Amazon’un Uyur Güzeli

Kadimlerin Sistine Şapeli: Amazon’un Uyur Güzeli

Güney Amerika’da yaklaşık 5,5 milyon km2’lik bir alanı kaplayan Amazon Ormanları, insanlığa sadece oksijenini bahşetmenin, binlerce canlıya ev sahipliği yapmanın yanı sıra sanatı da kanatları altına almışa benziyor. Cümle çoğunuza çok ilginç gelebilir fakat Amazon Ormanları kadim bir tarihi binlerce yıldır hiç bozulmadan koruyarak, şaşkınlığa neden olan bu yapıyı bizlere sunmuş.

Ona “Kadimlerin Sistine Şapeli” diyorlar. Kolombiyalı ve İngiliz arkeologlar tarafından Amazon Ormanları’nda 8 millik bir uçurumun üzerinde keşfedilen bu eşsiz sanat koleksiyonu, tarih sayfalarında yerini alacağa benziyor. 

Aslında geçen yıl keşfedilen bu yapı, büyük bir gizlilikle korunarak bu ay yayınlanan “Jungle Mystery: Lost Kingdoms of the Amazon” adlı belgesel projesi kapsamında gözler önüne serildi. Kolombiya’nın Serranía de la Lindosa bölgesinde keşfedilen bu göz alıcı yapıya, 2 saatlik bir araba yolculuğu ve 4 saatlik bir yürüyüş sonucu ulaşılabiliyor. Arkeolog ekibi bu yapıyı keşfettikleri anda saatlerce çığlık attıklarını ve gözlerine inanamadıklarını anlatıyorlar.

On binlerce resimden oluşan yapı tarih öncesi hayvana, bitkiye ve o döneme ait yaşama dair birçok ögeyi de içinde barındırıyor. Tarihi ve aynı zamanda çok önemli bir kültür keşfi olan bu yapı, belki de yıllarca bir incelemenin sonunda tamamen bir keşif olarak adlandırılabilecek. Daha yolun başında olduklarını ileten arkeoloji ekibi, Dünya’nın nadir keşiflerinden birine imza atmaktan oldukça mutlular. 

Ayrıca Bakınız

Bilimsel olarak da çokça bulgunun bulunduğu Kadimlerin Sistine Şapeli, zorlu bir araştırmanın da yaşanacağı ve ekibe zorluk çıkaran bir konumda da bulunuyor. Uçurumun kenarına işlenen bu yapı insan gayreti ile birlikte droneların yardımıyla da inceleniyor. Bulguların nesiller boyunca süreceğini belirten ekip, şimdiden bazı halüsinojenik bitkilerin, bungee jumping yapan insanların tasvirlerine ek olarak aşı boyası pigmentlerinin izlerini buldular.

Daha çok keşfedilecek izimiz, insanoğluna dair inanılmayacak yerlerin olduğu küçük Dünya’dan eşsiz Kadimlerin Sistine Şapeli’ni sizler için derledik.

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır