Kadınların Yüzleştiği Sorunlara Odaklanan Sergi ‘Köşedeki Kadın’ Nisan’da Açılıyor!

Sanatçı Rafet Arslan, Nazan Azeri, Beyza Boynudelik, Manolya Çelikler, Leyla Emadi, Arzu Eş, Gül Ilgaz, Mehwish Iqbal, Hayal İncedoğan, Bahar Oganer, Aslı Özok, Deniz Sağdıç, Yeşim Şahin ve Tan Taşpolatoğlu’nun eserlerinin yer aldığı, kadınların karşı karşıya kaldığı sorunlara odaklanan, küratörlüğünü Denizhan Özer’in üstlendiği sergi ‘Köşedeki Kadın’ 1 Nisan’da kapılarını açıyor.

”İçinde bulunduğumuz zaman dilimine baktığımızda kadının yerinin ve durumunun hala sorgulandığını görürüz. Alışılagelmiş yaşam biçiminin, eğitim sisteminin insan beynine kurguladığı nefret ve kötülük söyleminin yarattığı bu durum tarihten gelen olumsuz bir düşünce mirasının günümüze kadar getirdiği ötekileştirme mantığının yarattığı olgudan başka bir şey değildir. Ama bu mantığın ötekileştirip, küçük görerek, dışladığı, başka bir deyimle köşeye sıkıştırdığı kadın; anne, kardeş, eş, evlat, akraba, komşu, arkadaş olarak hayatın vazgeçilmez öznesidir ve bu yüzden kişisel, toplumsal hayattaki yeri tartışılamaz. Kadın doğurganlığı ve hayata olan pozitif katkısıyla doğanın gerçek temsilcisidir. Yıkıcı erilliğe karşı, yapıcı, yol gösterici, toparlayıcı olmuş; hayata getirerek, besleyerek zamana direnmiş ve yaşama olan bağlılığı ile ölümsüzlüğün izini sürmüştür. Belki bu da erilliğe karşı, dişiliğin görünmeyen direnç biçimidir ve henüz içine girdiğimiz 21. yüzyılda da bu durum aynen geçmişte olduğu gibi devam etmektedir. Kadın hala aile içi şiddet, çocuk yaşta zorla evlendirilme, eğitim hakkı tanınmaması, günlük hayatta ya da iş hayatında karşılaştığı suistimaller, gibi çok çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır.”

“Köşedeki Kadın” sergisi sanatçılara; farklı disiplinlerde hazırladıkları eserlerle kendini ifade etme imkanı sunup, bir durum tespiti yapmanın ötesinde, konuyla ilgili bir tartışma ortamı yaratmayı amaçlıyor. Sergi 1-30 Nisan Tarihleri arasında Kare Art Gallery’de ziyaretçilerini bekliyor.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Mutlaka Bakınız  Uluslararası Man Booker Ödülü'nün Kısa Listesi Açıklandı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Ra Paulette : Kazmanın Dansı

Belki okuyanınız vardır, Ekşi Sözlük’te ilk sergisindeki tatsız deneyimlerini paylaşarak Galeri Bu’yla yaşadıklarını aktaran sanatçı Ece Gürlü, ortak bir acıyı...

Kapat