Kadraja Yeni Bir Boyut: Işık Grafitisi

2007 yılında Jan Wöllert ve Jörg Miedza tarafından keşfedilen “ışıkla boyama” diye de adlandırılan ışık grafitisi, fotoğraf makinesinin pozlama süresini geciktirme yöntemi ile gerçekleştirilen bir performans sanatıdır. Fotoğrafçının hayal gücünü kadrajına katan bir fotoğraf tekniği. Üstelik grafitinin illegallik sorunuyla karşılaşmadan her ortam ve nesne üzerine çizim yapılabilir. Birkaç püf noktayla etkileyici sonuçlara ulaşmak çok da zor olmuyor. Tripotla f ayarı olan(tercihen f:8 ve üzeri) bir fotoğraf makinesini sabitleyip pozlama süresini 5-30 saniye arasında tutarak ve ISO değerini 100’e ayarladıktan sonra geriye kalan sadece makinenin karşısına geçip istediğimizi çizmek oluyor. Pozlama süresi ortamın karanlıklığıyla doğru orantıda artırılabilir. Işık kaynağı olarak havai fişek ve meşale de kullanılsa da sıklıkla led ışık kaynakları tercih ediliyor.

isik-grafitisi-1

isik-grafitisi-2

isik-grafitisi-4

isik-grafitisi-5

isik-grafitisi-6

isik-grafitisi-7

Nazlı Hatipoğlu

Işık Üniversitesi Psikoloji bölümünde eğitimine devam etmekte. Edebiyatın yanı sıra fotoğraf ve resimle de yakından ilgileniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Fırça Darbelerinden Nörolojik Teşhis!

Liverpool Üniversitesi’nde Alex Forsythe tarafından yürütülen bir çalışma, 80 yaşında alzheimer teşhisi konulan soyut ekspresyonist ressam Willem de Kooning gibi...

Kapat