Şu an Okuyorsun
Kahve Kokulu Yeşil Kasaba: Salento

Kahve Kokulu Yeşil Kasaba: Salento

Kolombiya’nın batısındaki Quindio bölgesindeki kasaba Salento,  kahve bahçelerinin arasında, kolonyal bir mimariye sahip saklı bir cennet. Rengarenk sokakları ve eşsiz doğası ile turistlerin de ilgisini üzerine çekiyor.

Dünyanın en güzel kasabaları arasında gösterilen yemyeşil dağlarla çevrili Salento’nun dar ve yokuşlu sokakları görenleri büyülüyor. Ziyaretçiler sık sık durup fotoğraf çekmekten kendilerini alamıyorlar.

1842’de kurulmuş ve genellikle beyaz, ancak kapı ve pencereleri parlak renklerle süslü evleriyle Salento’da şu anda 7.000 kişi yaşıyor.

Bazı sokaklarında geleneksel ‘baharequa’ mimarisiyle inşa edilmiş iki katlı müstakil evler var. Bambudan yapılmış bu evler rengarenk. tunalı escort

Salento, Quindío’nun en eski şehirlerinden biridir. Deniz seviyesinden 1900 metre yüksekliktedir ve bu noktadan itibaren, çevredeki dağları şehrin herhangi bir noktasından rahatlıkla görebilirsiniz.

Quindo kentinin başkenti olan ‘Armenia’nın 24 km kuzeydoğusundaki dağların arasında yer alan bu küçük kasaba, kahve üretimi, alabalık yetiştiriciliği ve giderek ilginçleşen sokakları, tipik paisa mimarisi ve muhteşem Valle de Cocora’ya (Cocora Vadisi) olan yakınlığıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

Salento yadsınamaz güzellikte bir yer. Başka bir zamana, başka bir yaşam biçimine kapı açan bir havası var. Bu küçük kasaba uzun zamandır Kolombiyalıların da tatil rotası haline gelmiş. Ayrıca, turistler için de popüler bir destinasyon. Fakat turist trafiğinin artmasına rağmen, Salento kendi otantik ruhundan hiçbir şey kaybetmemiş.


Kolombiya’nın kahve bölgelerini keşfederken kendinizi ödüllendirmek için es geçmemeniz bir yer Salento. Hem Cocora Vadisi’ne hem de çeşitli kahve çiftliklerine yakın bir konumda. Ancak şehrin kendisi de görülmeye değer bir cazibe merkezi tabii.

Merkeze yakın sokaklar, çoğu küçük balkonlara sahip renklerle bezenmiş eski binalarla kaplı. Salento hafta sonları daha da canlanıyor. Yerli turist akınına uğruyor. Sokaklar müzikle dolup taşıyor. Çocuklar panayır gezintileri yapıyorlar.

Salento, Kolombiya’dan güneye doğru Popoyan veya Cali’ye giden yol üzerinde “kahve üçgeninde” bulunan eski bir sömürge şehri. Ancak, oldukça yalıtılmış ve kahve bölgesindeki diğer kasabalar gibi gelişmemiş.

SALENTO’YA ULAŞIM:

Medellin’den otobüs yaklaşık 6-7 saat. Bogota’dan ise 7-9 saat sürüyor. Öncelikle, Armenia’ya giden bir otobüse binmelisiniz. (37.000 $ peso ya da Medellin’den 18 $ )

Şoföre Salento’ya gitmek istediğinizi söyledikten sonra, yolculuğunuza fazladan bir saat ekleyerek Armenia’ya kadar götürmek yerine, sizi otoyoldaki bir kavşakta bırakıyor. Kavşaktan bineceğiniz küçük bir otobüsle, 15 dakika daha yol giderek Salento merkezine ulaşabiliyorsunuz.

SALENTO’DA NE YAPMALI?

Valle de Cocora’ya Tırmanın:

Los Nevados dağlarının eteklerini örten bu inanılmaz vadi doğa manzarası ile insanı büyülüyor. Burada birçok yürüyüş parkuru var. Reserva Natural Acaime ise bunlardan yalnızca biri.

Bu 2,5 saat uzunluğundaki yürüyüş, ormanın ortasında kocaman palmiye ağaçları ile adeta dans ediyorsunuz. İçlerinde kayboluyorsunuz.

Los Nevados Ulusal Tabiat Parkı’nın bir parçası olan Cocora Vadisi, Kolombiya’nın ulusal ağacı sayılan balmumu ağaçlarının olduğu bir bölge. Quindío’daki balmumu ağaçlarının merkezi. Aynı zamanda insanlar tarafından bilinen en uzun palmiye ağaçları da bu bölgede.

Bu parka, Salento’nun meydanından bir jeep’e binip varabilirsiniz. Yolculuk süreniz ise yaklaşık bir saat.

Bir Kahve Turuna Çıkın:

Kaliteli kahve söz konusu olduğunda Kolombiya vazgeçilmez ve inkar edilemez lezzette kahve üretimi yapan yerlerin başında. Hatta en başında geliyor.

Ülkenin en önemli kahve bölgesinde bulunan Salento’da ziyaretçiler için en önemli etkinlik de haliyle, kahve bahçeleri arasında bir gezintiye çıkmak oluyor.

Yerel kahve üreticileri tarafından düzenlenen turlarla, kahvenin dalından fincana kadar uzanan hikayesi uygulamalı olarak anlatılıyor. Turun sonunda ise ülkedeki kahve kültürü, tarihi ve gündelik hayata etkilerini dinlerken burnunuzdaki o kahve kokusu asla gitmiyor.

Siz de, Salento’nun çevresindeki bölgeleri kapsayan kahve tarlalarının etrafında bir tur atın, dünyanın en iyi kahvelerinden birini yudumlayın ve o kahveyi sabah içtiğiniz zaman ne kadar mutlu olabileceğinizi düşünün.

Alto de La Cruz’a doğru yürüyün:

Calle Real’in (şehrin ana caddesi) sonunda bir dizi merdiven bulunuyor. Buradan küçük puebloyu ve çevredeki muhteşem manzarayı daha rahat izleyebiliyorsunuz. En iyi zaman sabah gün ağarırken tırmanmak. Berrak gökyüzü insanı bir masala sürüklüyor.

SALENTO GEZİSİ İÇİN NOTLAR


  • Salento’da iklim ılıman (ortalama 15ºC) ve genelde yağmurlu. Tahminen her gün yağmur yağıyor. Yağmura maruz kalmanız neredeyse garanti olduğundan için yağmurluk veya şemsiye götürdüğünüzden emin olun.

  • Şehrin kendisini keşfetmeniz için bir öğleden sonranızı ayırın.

  • Şehirde, çevredeki vadilere bakan 3 ana görüş açısı var ve buralara kolaylıkla ulaşılabiliyor.

  • Şehrin geri kalanı mağaza ve restoranlarla dolu. Oldukça turistik olsa da, Salento, yerlilerle sohbet etmek ya da birkaç yerel mağaza gezmek için ideal.

  • Salento, alabalığı ile iyi bilinir ve hemen hemen her restoranda alabalık yemeği tadabilirsiniz. Bu yemekler, ”Patacon” olarak adlandırılan kızarmış muz ile servis edilir.

Umarım bir gün hepimizin yolu bu kahve kokulu cennete düşer de, daha ayık sabahlara uyanırız!

Kaynak:1, 2, 3

 

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır