Kahve Telvesiyle Yapılan Ayvalık Resimleri!

Cengiz Keskiner ilginç bir çalışmaya imza attı! İşyerinde arkadaşlarının içtiği kahvelerin telvelerini biriktirip onları tuvale aktararak 1900’lü yılların Ayvalık’ını resmetti. İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nde şube müdürü olarak çalışan Keskiner’in 15 Ağustos’ta başlayan sergisi, Ayvalık Orhan Peker Sanat Galerisi’nde 30 Ağustos’a kadar ziyaretçilere açık olacak.

Keskiner, kahve telvesinin resimde kullanılabileceğini ilk kez İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi resim bölümü öğretim üyelerinden birinde gördüğünü belirtti. Kahve telvesiyle 1900’lü yıllardaki Ayvalık’ı resmeden ve bir günde bir tablo yaptığını söyleyen Keskiner,sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle geçmişte ekonomiyi etkileyen zeytin üretiminin yapıldığı yerleri çizdim. Selçuk Kaltalıoğlu’nun araştırıp verdiği fotoğrafları çalıştım. 1.5 ay içinde 16 eser yaptım. Ayvalık ülkemizin çok nadide bir köşesi. Bizim kültürümüzde ‘bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı’ var. Bu çalışma ile Ayvalık’ın çok kadim bir kültürden geldiğini vurgulayarak kırklarca yılın hatırına Ayvalık dedik.”

kahve1

kahve3

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Bir De Buradan Bak Kendine

Farklı açılardan bakabilirsek her şey değişebilir. Bütün mesele neyi nasıl algıladığımızla ilgili değil mi zaten. Fotoğraf sanatçısı Meltem Işık da...

Kapat