Now Reading
Kalbinizi Tam 12’den Vuracak İlginç Tasarım Müzeler

Kalbinizi Tam 12’den Vuracak İlginç Tasarım Müzeler

MÖ.295 yılında İskenderiye Kütüphanesi ile başlar müzenin tarihi… Eski Yunanca’da Moûsa μοῦσα “sanat tanrıçası” sözcüğünden türemiş, ilham perileri Mousaların Tapınağı idi müzeler. Yüzyıllardır günümüze ışık tutan bu yapılar insanlığın gelişmesi, eserlerin saklanıp ve sergilenmesi için bir ana kucağı olmuştur adeta. Günümüzde ihtişam ve estetiğin merkezi olan “olur da bu kadar mı güzel olur kardeşim” diyeceğiniz ilginç tasarım müzelerle başbaşa bırakıyorum sizi…

1. Pompidou Merkezi – Paris / Fransa

Renzo Piano ve Richard Rogers tarafından tasarlanmıştır. Paris’in kucağında yer alan merkez sanata adanan bir yer olarak inşa edilmiştir. 650 projenin katıldığı bir yarışmada birinci seçilen projeyi diğerlerinden ayıran en büyük ayrıntı ise mimarlarının burayı bir sanat eseri olarak görmeleriydi. Yüksek teknoloji mimarisi ile dizayn edilmiş bu yapı, kendi alanında sayılabilecek en ilginç post-modern mimariye sahiptir. Pompidou Kültür Merkezi dünyadaki modern sanat müzelerinin en bilinen ve ziyaret edilenlerindendir. Ayrıca yapı içerisinde müze dışında kütüphane, kitapçı, sinema ve panoramik bir teras da bulunmaktadır.

2. Holon Tasarım Müzesi – Holon / İsrail

İsrail’in eğitim ve kültür şehri olarak adlandırılan Holon’un tüm sanatsal aktivitelerinin bir çabası olarak görülmeli “Holon Tasarım Müzesi”. Tasarımı ve planı İsrailli ünlü mimar ve  endüstriyel tasarımcı Ron Arad’a aittir. 3 Mart 2010’da açılan müze Condé Nast Traveler isimli seyehat dergisi tarafından yeni Dünya Harikalarından biri olarak seçilmiştir. İsrail’i tasarım ve kültürel alanda lider konumuna getirmeyi amaçlayan bir vizyonla yola çıkmıştır. Holon Şehri’nin 70. kuruluş yılı içinde açılan müze büyük bir hızla yükselerek tasarım ve çağdaş kültür dünyasının önde gelen müzelerinden biri olmuştur.

3. Stedelijk Müzesi – Schiedam / Hollanda

1874 yılında bir grup vatandaş tarafından kurulan ve Adriaan Willem Weissman tarafından tasarlanan Stedelijk Müzesi, çağdaş Hollanda sanatının en ilginç örneklerinden biridir. Vittorio Giudici’nin neo-klasik tarzda tasarladığı kiliseyi de içinde barındıran bu yapıt, daha sonraları kilisenin MVRDV mimarlık şirketi tarafından raflarla yeniden dizayn edilerek kütüphane görünümü kazandırılmış yapısıyla, ilginç tasarımlar sınıfında kendine yer bulmuştur. 

4. Ağa Han Müzesi – Toronto / Kanada

See Also

Kanada’nın en büyük kenti Toronto’da yer alan bu modern yapı Pritzker ödüllü mimar Fumihiko Maki ve Charles Correa tarafından tasarlanmıştır. Modern mimari yapıya sahip bu müze 10.000 metrekarelik bir alana kurulmuştur. Ağa Han Kültürel Vakfı ve Kalkınma Ajansı’nın bir girişimi olan bu kurum, İslam sanatının en büyük örneklerini barındırmaktadır. İslam ve İsmaili kültürünün tüm dönemlerine ışık tutan eserlerin yanı sıra İbni Sina’nın El-Kanun fi’t-Tıb  eserinin de bir kopyasını bünyesine katmıştır.

5. Biyomüze – Panama Şehri / Panama

Ona çiçeği burnunda müze demek daha doğru olacak. 2014 yılının ekim ayında açılan bu enteresan yapı Amerikalı mimar Frank Gehry’nin Latin Amerika’daki ilk eseri. Mimar İspanya’nın Bilboa kentine kazandırdığı Guggenheim Müzesi ile tanınıyor. Amacı aynı etkiyi yaratarak Panama Şehri’ni kültürel alanda ileriye taşımak. Smithsonian Enstitüsü ve Panama Üniversitesi’nin yönettiği 8 galeriye sahip müze; aynı zamanda konser, özel etkinlik ve sergilere de ev sahipliği yapmaktadır. Panama Geçiti’nin en sonunda 4000 metrekarelik  bir alan üzerine kurulan bu eşsiz yapı okyanus içinden yükselen görüntüsüyle Kuzey ve Güney Amerika’yı birbirine bağlayan Panama’yı temsil etmektedir.

What's Your Reaction?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top