Kanada’da Cinsiyetçiliğe Karşı ‘Çıplak’ Gezilebilen Sergi Düzenlendi!

Montreal Art Museum’da fotoğrafçı Robert Mapplethorpe eserlerinin yer aldığı sergi, ırkçılığa ve cinsiyetçiliğe karşı duruş olarak ‘çıplak’ ziyaretçileri kabul etti.

Homofobik, ırkçı ve cinsiyetçi düşüncelere karşı ürettiği eserleriyle tanınan fotoğrafçı Robert Mapplethorpe tarafından çekilmiş pozlar, tek seferlik düzenlenen sergide eşcinsel erkek katılımcılarla buluştu. HIV tanısı koyulan Mapplethorpe, 1989 yılında hayatını kaybetmişti. Sanatçının duruşuna, homoerotik yansımalar barındıran eserlerine ve ayrımcı düşüncelere olan tepkisine uygun olarak sergiye katılım için tek bir şart koyuldu: Çıplak olmak. Sergiyi gezebilmek için ziyaretçilerden istenen tek şey çıplak olmalarıydı. Montreal Art Museum bu ilginç serginin çağrısını ise eşcinsel yaşam dergisi Fugues aracılığıyla yaptı.

100 kişinin katılım gösterdiği sergide bulunan Braden Scott, sergi hakkındaki düşüncelerini “Dergide çağrıyı ilk gördüğümde tepkim “Sapıklar için bir gece olacak” olmuştu. Ama sonra Mapplethorpe’un eserleri için yapılan bir sergi olduğunu düşündüğümde fikir dahice geldi. İnsanlar ilk dakikalar biraz utangaçtı sanırım. Sonra bir kokteylde bir araya geldik ve üzerimizdeki utangaçlığı attık. Oldukça etkileyici bir deneyimdi.” sözleriyle ifade etti.

ciplak-sergi-kanada-3

bir-fotogaf-sanatcisi-olarak-mapplethorpe-6

 

Saniye Kaya
MSGSÜ Arkeoloji öğrencisi.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Fotoğrafa Işık Tutan Filmler

Tek bir fotoğraf bir filmin sebebi olabilir. Sinemanın başladığı yer işte tam orasıdır, tek bir fotoğraf. Abbas Kiarostami Sinema ve...

Kapat