Karanlık Bir Sergi Tecrübesi: Karanlıkta Diyalog

30’dan fazla ülke gezdikten sonra İstanbul’a da gelen sosyal girişim projesi: Karanlıkta Diyalog, İstanbul’un en işlek metro istasyonlarından olan Gayrettepe Metro İstasyonu’nda hazırlanan özel bir sergi salonunda 2013 yılının son günlerinde açıldı. Açıldığı günden beri, ziyaretine gelen herkese unutamayacakları bir tecrübe yaşatan sergi, sizi bir buçuk saatliğine İstanbul’da görme engeli olan bir turist yapıyor.

Sergiye girmeden önce telefonunuzu ve saat gibi karanlıkta parlayabilecek olan eşyalarınızı orada bulunan kasalara bırakıyor, değneklerinizi elinize alıyorsunuz. Ardından uzun bir koridorda yürümeye başlıyorsunuz, koridor gittikçe karanlıklaşıyor ve en sonunda kendinizi zifiri karanlığın içinde buluyorsunuz. Karanlığın içinde tanıştığınız görme engelli rehberiniz kendi dünyasına buyur ediyor sizleri. Serginin başlarında, değneğinizi nasıl kullanacağınızı bilmiyor, sürekli duvara dokunma ihtiyacı duyuyor olsanız da kısa süre içerisinde karanlığın içinde kendi ayaklarınız üzerinde durmayı öğreniyorsunuz. Uğradığınız manavda, günlük hayatta unuttuğunuz portakal kokusu daha önce hiç gelmediği kadar güzel geliyor burnunuza, Boğaz’daki martıların sesi size yaşadığınızı hatırlatıyor… Diğer duyu organlarınızın farkına varıyorsunuz. Serginin sonlarına doğru, elinize bir kalem ve bir kağıt verilip adınızı yazmanız isteniyor; fakat bu defa adınızı yazmak tüm hayatınız boyunca yazdığınızdan biraz farklı. Latin alfabesi yerine Braille alfabesi kullanıyorsunuz. Orada bulunan panonun üzerinde ellerinizi gezdirerek adınızı yazmanız için gerekli olan harfleri buluyor, ardından kağıdın doğru yerini tutturmaya çalışarak öğrendiğiniz harflerle adınızı yazıyorsunuz.

Karanlikta-diyalog-2

Sergi boyunca rehberiniz size kendi hayat tecrübelerinden bahsediyor. Sizinle konuşurken görme engellilerin engelinden bahsetmekten kesinlikle çekinmediklerini, onlara hayatı bizim zorlaştırdığımızı fark ediyor, kendinizi biraz sorguluyorsunuz. Serginin en keyifli aşamasıysa,   içeri girerken cebinize koyduğunuz paralarınızla, vardığınız büfeden bir şeyler almak ve orada rehberinizle oturup sohbet etmek. Büfeden aldığınız çaylarınızı karanlıkta yudumlarken, bu sefer sıra size geliyor. Rehberinize sormak istediğiniz her soruyu soruyor, oldukça keyifli bir sohbetin ardından sergiden çıkıyorsunuz. Bu defaki sergi çıkışınız daha öncekilerden çok farklı. Hediyelik eşya dükkanlarından size anı olarak kalması için aldığınız şeyler yok, onların yerine hayatınız boyunca unutamayacağınız bir tecrübe götürüyorsunuz eve.

Serginin biletlerini Biletix’ten edinebileceğiniz gibi, serginin girişindeki bankolardan da edinebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için: http://www.dialogistanbul.com/anasayfa

Pınar İnan

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Binghamton Üniversiteleri işletme öğrencisi
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Mike Warren’den Karanlıkta Parlayan Masalar

Geçtiğimiz Ağustos ayında, endüstriyel tasarımcı Mat Brown ahşap zeminlerin üzerine parlayan reçineyle görünüm kazandırdığı bir dekor geliştirmişti. Bu fikirden yola...

Kapat