Şu an Okuyorsun
Karantina Günlerindeki Sanat: Home Muralfest

Karantina Günlerindeki Sanat: Home Muralfest

Covid-19’un tüm planları iptal ettiği, insanlığı evlere hapsettiği ilk dönemde, akışını hiç kaybetmeyen ve ilahi gücünü durduramayan bir yaşam vardı aslında. Onun adı da sanat! Durmayan ve durdurulmayan, ruhların en derininde karanlıkta bile ışıl ışıl parlayan bir canlılık…

Ev dışındaki her ortam güvensizken tabi ki sanat da kendini evlerin içindeki bu yaşama ayak uydurmaya ve yenilemeye evriliyor. İnsanlığı besleyen kadim bir dokunuş olan sanat; kalp atışını durdurmadıkça insanlığın da kalp atışlarını her zaman beslemeye devam ediyor. Yeni düzen yeni yollara, yeni yollarda bizleri yeni gelişimlere ayak uydurmaya gebe bırakıyor.

Kopenhag’lı sanatçı Jacoba Niepoort “Yeni Dünya” düzeninde sanatı yeniden yorumlamaya ve onun merkezini değiştirmeyi hedefleyen projesi ile karşımıza çıkıyor. Kamusal alanların dışında çok yönlü sanat anlayışı ile birlikte, Covid-19’un da getirdiği yeni değişimle kendi ile benzer düşünceleri paylaşan sanatçıları bir araya getirerek Home MuralFest projesini sanat dünyasına sunuyor. Daha önceden kamusal alanlardaki çalışmalarını kendi evlerindeki ortamlara, duvarlara ya da pencerelere resmeden sanatçılar evlerini dünyaya, dünyayı da evlerine sığdırmayı başarıyorlar.

Niepoort, sanatın geleneksel alanlardan çıkarılması için tasarlanmış kültürel bir platforma öncülük eden Miami merkezli bir sanatçı olan Axel Void ile bağlantı kurarak, dünyanın dört bir yanındaki 67 karantina sanatçısına oturma odalarındaki, stüdyolarındaki ve bahçe barakalarındaki boş duvarlara boyamaları için ilham veren, kolektif bir girişim olan Home MuralFest’in küratörlüğünü yapıyor.

Her bir sanatçı, Nisan (2020) ayından itibaren eşzamanlı olarak çalışarak, pencerelerine mürekkeplenen tek renkli kuşlardan, canlı geometrik şekillere kadar uzanan eserler yarattı. Projenin baş mimarlarından olan Niepoort, “Bu projeyle ilgili beni ilgilendiren, zaman ve mekândaki yeni beklenmedik bağlantılar, bu dijital dünyayı potansiyel olarak daha verimli bir şekilde kullanmak, büyümesine izin vermek, beklenmedikliğin ne olduğunu görmek” diyor.

Bu işbirliği, yeni yollar keşfederek uzaklıklara inat bir araya gelmeyi, sanatın evrenselliğine vurgu yaparak onu tüm insanlığın ortak duyumuna yönlendirdi. Covid-19’un getirdiği yalnızlığın ancak dayanışma ve paylaşmayla üstesinden gelinerek yenilebileceğinin de altı çizildi.

Dünyanın dört bir yanından sanatçıları bir araya getiren Home MuralFest’in birbirinden etkileyici eserlerini sizler için bir araya getirdik.

Galeri:

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır