Kayıp Tabloları Bulana 10 Milyon Dolar Ödül Verilecek!

Boston’daki Isabella Stewart Gardner Müzesi, çalınan tablolarını bulana 10 milyon dolar ödül verecek.

Isabella Stewart Gardner Müzesi, 1990 yılında yapılan bir soygunla birbirinden ünlü ressamlara ait 13 eseri çaldırmıştı. Çalınan eserler arasında Wemeer’in çizimleri, Rembrant’ın iki tablosu (Christ in the Storm on the Sea of Galilee ve A Lady and Gentleman in Black), Manet’in meşhur “Chez Tortoni” tablosu ve Edgar Degas’ın “Leaving the Paddock” adlı eseri bulunuyor.

Eserler ilk çalındığında bulan kişiye verilecek ödül 1 Milyon dolar olarak belirlenmişti. Ödül, 1997 yılında 5 milyon dolara, şimdi ise tam 10 milyon dolara yükseltildi. Müzenin yönetim kurulu başkanı Steve Kidder ise konuyla ilgili ”Bu sanat eserleri, halkın sanattan özgürce zevk alabilmesi ve sanat öğrencilerinin eğitilmesi için Isabella Stewart Gardner Müzesi tarafından satın alındı. Öncelikli hedefimiz bu eserlerin sağ salim bir şekilde insanlarla tekrar buluşmasıdır.” açıklamasında bulundu.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Tony Allen ve Imany Caz Festivali’ne Geliyor!

26. yaşını kutlayan Akbank Caz Festivali'ne Tony Allen ve Imany geliyor! 12-23 Ekim tarihleri arasında yapılacak festival, şehri cazın farklı...

Kapat