Krzysztof Kieslowski Filmleri ‘Başka Çarşamba’da!

Krzysztof Kieslowski’nin unutulmaz üçlemesi Üç Renk, önümüzdeki üç hafta boyunca Başka Çarşamba’da gösterilecek.

Kieslowski’nin 1996 yılındaki ölümünden önce çektiği son filmler Mavi, Beyaz ve Kırmızı. Filmler, isimlerini Fransız bayrağının renklerinden alıyor ve sırasıyla bu renklerin simgelediği özgürlük, eşitlik ve kardeşlik temalarını ele alıyor.

Kieslowski’ye uluslararası alanda büyük ün getiren filmlerin başrolünde Fransız sinemasının üç önemli kadın oyuncusu JulietteBinoche, JulieDelpy ve IreneJacob yer alıyor. Mavi, 1994 yılında gösterildiği Venedik Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazandı. 1994 Berlin Film Festivali’nde gösterilen Beyaz, En İyi Yönetmen ödülünü kazandı, yine 1994’te Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yapan Kırmızı En İyi Film Cesar’ını kazandı.

2016 yazında TheDouble Life of Véronique / Véronique’in İkili Yaşamı ile ünlü yönetmen Kieslowski’yi sinemalarda ağırlamış olan Başka Sinema, bu yaz üst üste üç Başka Çarşamba’yı Kült Filmler kapsamında Üç Renk’e adıyor.

Kaynak: Evrensel

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Mülteci Sorununu Konu Alan ‘The Other Side Of Hope’ Filminin Fragmanı Yayınlandı!

Dünyaca ünlü Fin yönetmen Aki Kaurismäki’nin yeni filmi 'The Other Side of Hope (Toivon Tuolla Puolen)'un ilk fragmanı yayınlandı. Prömiyerini 67.Berlin...

Kapat