‘Küçük Picasso’ Olarak Anılan Mülteci Çocuk İlk Sergisini Açtı!

‘Küçük Picasso’ olarak tanınan 10 yaşındaki Afgan sığınmacı Farhad Nuri, yaklaşık bir yıldır yaptığı eserlerini Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da açtığı sergide ziyaretçilerle buluşturuyor.

Salvador Dali ve Picasso hayranı olduğunu belirten genç ressam sergisi hakkındaki düşüncelerini “Çok mutluyum. Hayatımda ilk kez böyle bir sergim oldu.” sözleriyle açıkladı. İnternetten baktığı resimlerden ilham alarak hazırladığı eserleri sergileyen Farhad Nuri, serginin gelirini ise beyin tümörü tedavisi gören bir çocuğa bağışlayacak.

Farhad Nuri, ailesiyle beraber daha iyi bir gelecek umuduyla 2 yıl önce Afganistan’dan Sırbistan’a gelmiş ve burada mülteci kampında yaşamaya başlamıştı. Kamptaki gönüllülerin Nuri’deki resim yeteneğini keşfetmeleri üzerine genç ressam sanat dersleri almaya başladı. Dersler esnasında yaptığı eserleri sergiyle taçlandıran Nuri’nin en büyük hayali ise İsviçre’ye taşınıp resim ve fotoğraf sanatlarıyla uğraşmak.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Sunay Akın’ın Oyuncak Müzesi’ndeki Eski Oyuncaklar Öğrencilerin Yaptığı Yeni Versiyonlarıyla Sergilenecek!

Usta yazar, şair Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, keyifli bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Müzedeki eski oyuncaklar, öğrencilerin...

Kapat