Kullanılmayan Eşya Dolabından Milyon Dolarlık Tablo Çıktı

İki yıl önce ABD’de bir galerinin depo dolabında bulunan tablonun değerinin 4 ila 11 milyon dolar arasında olduğu anlaşıldı.

ABD’nin Iowa eyaletinde yer alan bir sanat galerisinin kullanılmayan eşya dolabından milyon dolarlık eser ele geçirildi. 2016 yılında ortaya çıkarılan tablonun Hollandalı ressam Otto Van Veen’e ait olduğu tespit edildi.

Galeri yetkilisi Robert Warren’ın yaptığı açıklamalara göre, ağaç üzerine yapılmış yağlı boya tablo 16. yüzyılda yaşamış  Van Veen’e ait. Van Veen’in kayıp eseri ‘Apollo ve Venüs’ olduğu anlaşılan tablo, 19. yüzyılın sonunda Nason Collins adlı bir Amerikalı  tarafından sergilenmek üzere New York’taki Metropolitan Sanat Müzesi’ne getirilmiş. Collins, 1900’lü yılların başında tabloyu müzeden alarak yanında götürmüş fakat yıllar sonra Collins’in kızı tabloyu Des Moines Kadınlar Kulübü galerisine bağışlamış.

Sanatçının nü tablosunun o dönemde muhafazakar olan Iowa halkı tarafından ilgi görmemesi nedeniyle depoda bir köşede kaldığı düşünülüyor. Depoda rutubet hasarı alan eser restore edildikten sonra sergide ziyaretçiyle buluştu. Eserin piyasa değerinin 4 ila 11 milyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.

Otto Van Veen – Apollo ve Venüs

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Mutlaka Bakınız  30. Avrupa Film Ödülleri Sahiplerini Buldu!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Yağda Yumurtalı Halı

Modern çağın dekorasyon anlayışı sürekli kendini yeniliyor. Bu yenilikçiliğin ürünlerinden biri de Valentina Audrito’nun halısı. Audrito, yağda yumurtalı halı adlı...

Kapat