Kültür Bakanı: Çok Kitap Okumuyorum

French Junior Minister of Small Business, Innovation, and Digital Economy Fleur Pellerin arrives at the Elysee Palace to attend the government seminar, "France in 2025" as ministers end their summer holiday break, in Paris

Bu açıklamayı hangi ülkenin kültür bakanı söylemiştir gibi bir soru ile karşılaşsam aklıma hemen Türkiye de dahil 10 ülke gelirdi. Eğer daha fazla ülke saymam gerekseydi ancak o zaman Fransa da aklıma gelirdi. Fakat bu itiraf, bizzat Fransa Kültür Bakanı Fleur Pellerin’e ait.

‘’İtiraf etmekte bir sakınca görmüyorum: iki yıldır çok kitap okuyamıyorum.’’ Pellerin, bu sözleriyle ülkede eleştirilerin odağı oldu.

Fransız televizyon kanalı Canal+’da bir hafta sonu programına çıkan 41 yaşındaki yeni bakana, yazar Modiano’nun hangi kitabını en çok sevdiği sorulunca Pellerin cevap veremedi. İlk olarak o dakikada sosyal medya çalkalandı. Çünkü Fransız yazar Patrick Modiano yaklaşık bir hafta önce Nobel Edebiyat Ödülü almıştı. Bakan Pellerin, röportajında öğlen yazar Modiano ile yemek yediklerini ve layık görüldüğü Nobel ödülü dolayısıyla çok mutlu olduğunu söylemişti. Fakat yazarın hiçbir kitabını okumamıştı. Bunun utancıyla konuşmaya devam eden bakanın aslında çok çalışan bir insan için gayet makul bir cevap vererek ‘‘ Son iki yılda çok sayıda not ve rapor okuyorum, haber okuyorum fakat zevk için okumaya çok vaktim yok’’ dedi.

Fakat ertesi gün bakanın itirafı, sayısız ülkede manşet olmuştu. Fleur Pellerin günlerce, edebiyat alanında köklü bir geçmişe sahip Fransa’ya yakışmayan bir tavır sergilemekle eleştirildi.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Sevgiyle-Yazilan-Hikaye-Kucuk- Prens-kapak-gorseli
Sevgiyle Yazılan Hikaye: Küçük Prens

1943 yılında Fransız bir yazar dünyayı değiştirecek bir hikâye yazdı. O hikâye yayımlandıktan sonra, onu okuyan herkesi etkisi altına almayı...

Kapat