KUSURSUZ YAŞAMIN KAYNAĞI ‘DOĞA’

kusursuz-yasamin-kaynagi-kapak

Araştırmalara göre ister uçsuz bucaksız el değmemiş doğaya, ister bahçenizdeki tek bir ağaca bakın fark etmiyor. Doğa ile kurduğumuz her temas aşırı stres yüklü beynimize bir rahatlama etkisi yaratıyor.

yasamin-kaynagi-1

Bu durumu rakamlara dökmek gerekirse; doğa, yaratıcılığı %50 oranında arttırıyor.
Çıkacağınız orman yürüyüşleri stres hormonunu %16 gibi yüksek bir oranda azaltabiliyor.

yasamin-kaynagi-2

İki yıl yaban doğada yaşayan mühendis Matthew Sakae Forkin, San Francisco bölgesine şehir yaşamına geri dönmüş, ancak sık sık Kaliforniya’daki Loct Coast’a gidiyor ve doğada vakit geçirmeye devam ediyor. ‘Doğaya gidip onun bir parçası haline geldiğimde transa geçiyorum, enerji, tutku ve sükunet buluyorum.’ diyor.

New York’taki Rikers Island hapishanesinde hükümlüler sık sık bahçede vakit geçiriyorlar, araştırmalar doğayla iç içe olmanın hükümlüleri şiddetten uzaklaştırdığını ortaya koyuyor.

yasamin-kaynagi-3

İsviçre’nin Zürich kentindeki Langnau am Albis semtinde yer alan anaokulunda hava koşulları nasıl olursa olsun çocuklar günlerinin büyük bölümünü ormanda geçiriyor. Ateş yakmayı, sığınak yapmayı, ahşap yontmayı öğreniyorlar. Yine araştırmalar bu tür bir eğitimin özgüvenin ve bağımsız bir kişiliğin oluşmasına yardımcı olduğunu gösteriyor.

 

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
253022_406441729411449_1637228378_n
Interrail Amerika

Interrail, Amerika'da uzun yıllardır yapılan bir program fakat ülkemizde henüz çok yeni. Bu yüzden biz de sizin için Interrail Amerika’nın...

Kapat