Kutluğ Ataman’ın Ses Enstalasyonu San Francisco’da Sergileniyor!

Kutluğ Ataman’ın “Hypothalamus” adlı ses enstalasyonu San Francisco’da açılan “Marching to the Beat” başlıklı sergide yer aldı.

Ataman’ın, çekimlerine devam ettiği “Forbidden Planet” (Yasak Gezegen) adlı filminin seslerinden derlediği eser, 26 Ağustos 2017 tarihine kadar Jessica Silverman Gallery’de ziyaret edilebilir. “Hypothalamus”; Ataman’ın Japonya, Güney Kore, Filipinler, Endonezya, Sri Lanka, Kamboçya, Hindistan, Türkiye ve İtalya’da yaptığı çekimlerden alınan seslerden oluşuyor. Eser, Jessica Silverman Gallery’nin internet sayfasında da herkesin ziyaretine açık ve buradan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Kutluğ Ataman ses enstalasyonunu şöyle açıklıyor: “Çağdaş sanat, var olan her türlü mecrada ve yaşama ait her türlü malzemeyi kullanarak sanat üretir. Yerleştirme sanatı, hayatın içinde gördüğümüz, kullandığımız her şeyi tekrardan kullanarak bunlara yeni anlamlar yükler. Ses yerleştirmesi de aynı şekilde; sesi olağan manasının dışında kullanarak yeni algılar, manalar oluşturur.”

Kaynak: Kültür servisi

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Çok Sesli Kadın Korosu ‘Sirene’ye Almanya’dan Ödül!

Türkiye'nin çok sesli kadın korolarından 'Sirene', Almanya'da düzenlenen 10. Uluslararas Johannes Brahms Koro Yarışması’ndan birden fazla ödülle döndü. Adının Yunan...

Kapat