Kutluğ Ataman’ın Ses Enstalasyonu San Francisco’da Sergileniyor!

Kutluğ Ataman’ın “Hypothalamus” adlı ses enstalasyonu San Francisco’da açılan “Marching to the Beat” başlıklı sergide yer aldı.

Ataman’ın, çekimlerine devam ettiği “Forbidden Planet” (Yasak Gezegen) adlı filminin seslerinden derlediği eser, 26 Ağustos 2017 tarihine kadar Jessica Silverman Gallery’de ziyaret edilebilir. “Hypothalamus”; Ataman’ın Japonya, Güney Kore, Filipinler, Endonezya, Sri Lanka, Kamboçya, Hindistan, Türkiye ve İtalya’da yaptığı çekimlerden alınan seslerden oluşuyor. Eser, Jessica Silverman Gallery’nin internet sayfasında da herkesin ziyaretine açık ve buradan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Kutluğ Ataman ses enstalasyonunu şöyle açıklıyor: “Çağdaş sanat, var olan her türlü mecrada ve yaşama ait her türlü malzemeyi kullanarak sanat üretir. Yerleştirme sanatı, hayatın içinde gördüğümüz, kullandığımız her şeyi tekrardan kullanarak bunlara yeni anlamlar yükler. Ses yerleştirmesi de aynı şekilde; sesi olağan manasının dışında kullanarak yeni algılar, manalar oluşturur.”

Kaynak: Kültür servisi

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Zamana Direnen Bir İhtiyar: Büyükada Rum Yetimhanesi

Ahşap, eski ve yıkılmaya yüz tutmuş bir bina ve  karanlık bir ormanın sessizliğinden gelen baykuş ötüşmeleri, korku filmlerinin klişe olmuş...

Kapat