Leonardo di Caprio Mevlana’yı Oynamasın Kampanyası

Çekimlerine başlanacak ‘Rumi’ filminde Mevlana Celaleddin Rumi’yi Amerikalı aktör Leonardo di Caprio’nun canlandırmaması için internette imza kampanyası başlatıldı.

Filmin senaristleri David Franzoni ve Stephen Joel Brown, Guardian gazetesine verdikleri demeçte, Rumi rolü için Leonardo di Caprio ve Robert Downey Jr‘ı istediklerini söylemişti.

Leonardo-di-Caprio-Mevlanayi-Oynamasin-Kampanyasi-1

Care2 adlı sitede açılan dilekçeyi şimdiye kadar 13 binden fazla kişi imzaladı. Dilekçede, “#RumiWasntWhite” (Rumi beyaz değildi) deniyor ve şu görüşlere yer veriliyor: “Hollywood yine beyazlaştırıyor. Senaristler Franzoni ve Brown, Rumi için Leonardo DiCaprio’yu oynatmak istediklerini söyledi. Bu hem gülünç hem de hakaretamiz bir seçim olur.”

“Müslüman aktörler sık sık teröristleri canlandırıyorlar. Ancak bir film ne zaman pozitif bir ışıkta bir Müslümanı yansıtsa, beyazlara yer açmak için Müslüman aktörler kenara itiliyor. Franzoni ve Brown Hollywood’un kalıplarını kırmak için bir Orta Doğulu aktör seçmeli.”

1 Comment

  1. Esin

    04 Temmuz 2016 at 13:02

    Beyaza önerim Kivanc Tatlıtug.
    Siyaha bulamadım.
    Ne olursa olsun Mevlana ruhunu yansıtmayı başarsın da.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Sanat Her Yerde: Snapchat

Sanatın yalnızca sanat galerilerinde ve müzelerde kalmaması gerektiğini, sokaklara taşabileceğini ve her yaştan, her kesimden insana dokunabileceğini düşünen biri olarak;...

Kapat