‘Lüküs Hayat Müzikali’ Genç Yeteneklerle Yeniden Sahnede!

İBB Şehir Tiyatroları’nın düzenlediği 32. Genç Günler ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın 100. yıl kutlamaları kapsamında Lüküs Hayat Müzikali,  İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzikal Tiyatro ve Opera Bölümü tarafından yeniden sahneleniyor.

Türk tiyatrosunun klasik eserlerinden biri haline gelen, Ekrem Reşit Rey’in kaleme aldığı ‘Lüküs Hayat’ bu kez genç yetenekler tarafından sahneleniyor. 1933 yılında Cemal Reşit Rey tarafından bestelenen ve cumhuriyetin 10’uncu yıl kutlamalarının yapıldığı 1933 yılından 1946 yılına kadar kitleler tarafından ilgiyle izlenen ‘Lüküs Hayat’ farklı sanatçıların önderliğinde tekrar tekrar sahnelenmeye devam etmiştir. Oyun, 1950 yılında Ömer Lütfi Akad tarafından ‘Lüküs Hayat’ adıyla filme haline getirilmiş ve 1973 yılında da Haldun Dormen tarafından televizyona uyarlanmıştır.

‘Lüküs Hayat’ şimdi ise İBB Şehir Tiyatroları’nın düzenlediği 32. Genç Günler ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın 100. yıl kutlamaları kapsamında genç yeteneklerle beraber yeniden sahneleniyor. Yönetmen koltuğunda Sitare Bilge’nin yer aldığı oyunun koreografisini Hüma İşsever, müzik direktörlüğünü ise Barış Büyükyıldırım üstleniyor. ‘Lüküs Hayat Müzikali’, 16 Mayıs saat 20.00’de ve 17 Mayıs saat 13.00’te Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde izleyiciyle buluşuyor.

Lüküs Hayat, Türk toplumunun Batı ile yüzleşmesi ve bu çerçevede yaşanan gülünçlükleri sahneye taşıyan, iki farklı kültürün yüzleşmesinden ortaya çıkan durumun değişmezlerini anlatmaktadır. Küçük hırsızlıklarla geçinen “Rıza” ile “Fıstık” bir zengin evine girince kendilerini kıyafet balosunda bulurlar. İkilinin içine düştüğü bu yeni ortam, batılılaşma özentisinin ortasına düşmüş halktan insanların durumudur. Çelişkilerin iyice keskinleştiği yaşam biçimleri komik olaylara neden olmaktadır. The Great Gatsby’ninkine benzerlikler gösteren bir teması vardır ve modernleşen toplumun yozlaşmasını anlatır.

Müzikalin oyuncu kadrosu ise şöyle:
Rıza: Yılmaz Karaman
Zeynep: Tuğçe Ceylan
Fıstık: Mert Emre Yıldız
Atıfet: Simay Yılmaz
Ruhi: Ulaş Saka
Belkıs: Pınar Özbek
Memiş: Köksal Ünal
Şadiye: Cansu Ortaç – Simge Beşiz
İrfan: Murat Buyruk
Nüveyre: Lara Narin
Nesrin: Ceren Can – Zeynep Çötelioğlu
Veysi: Ahmet Şimşek Saruhan
Lütfiye: Harika Seryal Baysan
Şevket: Ünal Kantarcı
Zonguldaklı Rıza Bey: Tunca Ünder
Sıçan: Sinan Turan
Altındiş: Müge Gülgün
Fofo: Melike Özerler
1. Kadın: Ayça Tekin
2. Kadın: Müge Gülgün
1.Erkek : Mehmet Iris
2. Erkek: Baran Etik

 

 

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Sonuna Kadar Doğa, Sonuna Kadar Gezi

Önünde esen rüzgarı izler gibi hayatı izleyen bu yüzyılın insanları yani bizlerin bir klasiği: Mazeret… ‘‘Eğer imkanım olsaydı şunu yapardım,...

Kapat