Marie Cruie’nin Hayatı Sinemaya Uyarlandı!

Dünyaca ünlü fizikçi, iki ayrı dalda Nobel Ödülü kazanan Marie Cruie’nin hayatı sinemaya uyarlandı.

Nobel Ödülü’ne layık görülen ilk kadın olan Marie Cruie’nin hayatı, yönetmenliğini Marie Noelle’in üstlendiği filmde anlatılıyor. Marie Cruie adlı filmde ünlü fizikçiyi Karolina Gruszka canlandırıyor.

Filmde, Marie Cruie’nin eşi Pierre ile beraber yaptıkları araştırmalar ve Cruie’nin Nobel’e giden hayat yolculuğu konu ediliyor. Pierre’in trafik kazası sonucu yaşamını yitirmesiyle yalnız kalan ve çalışmalarını tek başına sürdüren Cruie’nin erkek egemen bilim dünyasındaki mücadelesi anlatılıyor.

Yönetmen Marie Noelle’in hakkında “Elbette Marie Curie’nin Fransa’da Fransız, Polonya’da Polonyalı olarak anılması biraz komik… Vatandaşlığı konusunda hep bir rekabet söz konusu… Aslında Marie Curie sadece kendine ait olan tutkulu bir bilim insanıydı. Filmde bu konu da işleniyor.” ifadelerinde bulunduğu film ‘Marie Cruie’, 1 Aralık’ta Avrupa sinemalarında vizyona girdi. Filmin Türkiye’deki izleyiciyle ne zaman buluşacağı ise henüz bilinmiyor.

Filmin Fragmanı:

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
HATIRALARIN MASUMİYETİ

Masumiyet Müzesi’ni duymayanımız kalmamıştır artık. Orhan Pamuk’un 2008’de yayınladığı bu roman, edebiyat dünyasında meteor etkisi yarattı ve aradan dört yıl...

Kapat