Marina Abramovic’in Son Performansı

Viennale 2012: 'Marina Abramovic: The Artist Is Present' at Gartenbaukino

Ünlü performans sanatçısı Marina Abramovic, Kaldor Public Art Projects kapsamında düzenlenecek olan “Marina Abramovic: In Residence” performansı hakkında açıklama yaptı. Abramovic açıklamasında son performansının kendi cenazesi olacağını söyledi. Kız arkadaşının ölümünden sonra kendi ölümüne hazırlanan Abramovic, açıklamasında “Üç Marina istiyorum. Üç bedende olunamayacağına göre, tabii ki biri gerçek, diğer ikisi sahte olacak. Bu üç Marina’nın en uzun yaşadığım üç ayrı şehre defnedilmesini istiyorum: Belgrad, Amsterdam ve New York.” dedi. Sanatçı, gerçek mezarının nerede olduğunun saklı tutulmasını istedi. Öte yandan sağlığıyla ilgili hiçbir problemi bulunmadığını belirten sanatçı “iyi bir sanatçı bilinçli ve korkusuzca ölmeli” diye düşündüğünü söyledi.
Susan Sontag’ın cenazesiyle ilgili Abramovic, “Hayatımın en üzücü cenazesiydi. O, tanıdığım en olağanüstü insandı; yaşam dolu, meraklı ve inanılmaz bir yazar. Onun ölümünden hemen sonra New York’a döndüm ve derhal avukatımı arayıp cenazemin nasıl olmasını istediğimi anlattım ve komple bir senaryo hazırladım.” dedi.Cenazesinde Antony Hegarty’ın gerçekten şarkı söyleyip söylemeyeceği kesinleşmemiş olsa da, sanatçı Antony’nin Marina’nın ölümüne çok üzüleceğinden ve kabul edeceğinden çok emin.

marina-abramovic1

Kaynak: cnnturk.com

1 Yorum

  1. Pingback: Bir Ölüm İçin Bir Şarkı “My Way” | Kuneka

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
hakan-akdoğan
RÖPORTAJ: DEHLİZLERİN KAHRAMANI HAKAN AKDOĞAN’LA EDEBİYATA DAİR

İlk romanıyla Yunus Nadi Roman Ödülü'nü kazanmış kıymetli yazar Hakan Akdoğan ile edebiyata dair konuştuk. Kendisine bize ayırdığı vakit ve...

Kapat