Meksika Ölüler Günü

55-dia-de-los-muertos

Mumlar yakılıyor, çoluk çocuk, torunlar, anne babalar hepsi bir araya gelip akşam mezarlıkta buluşuyorlar.

Dia de Los Muertos yani Ölüler Günü Meksika’da insanların, kaybettikleri yakınlarının kabirlerini ziyaret ettiği özel bir bayram, bir gelenek. Ülkemizde Ramazan ve Kurban Bayramları bizim yaptığımız mezar ziyareti geleneği o topraklarda özel bir gün ile yerine getiriliyor. Bayram günü ülkede resmi tatil ilan edilmiş ve gelene bu şekilde devam ettiriliyor.

Geleneğin kaynağı Meksika’nın yerlileri Aztek mitolojisinden geliyor. Mitolojiye göre Bayan Ölüm lakaplı Mictlantecuhtli ölülerin kemikleri ve ruhlarına nöbetçilik yapan bir tanrıça. O dönemde insanlar tanrıçayı sembolize eden heykeli ziyaret edip ona kayıp etikleri yakınlarına baktığı için teşekkür ediyor. Teşekkürlerinin sembolü olarak da tanrıçaya gül bırakıyorlar.

Gelenek bu gün, Latin Amerika’da mezarlıkların girişinde inşa edilmiş odacığın içinde Hz. Meryem heykelinin oluşunun ve mezara gül ve çiçek bırakma alışkanlığının kaynağıdır. Fakat gençlerin ilgisini gece başlayan partiler daha çok çeker.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
noell-oszvald
Fotoğraf Resimler

Fotoğrafı resim çizer gibi çeken Noell Oszvald kendisini: “Ben, 24 yaşında Macar bir görsel sanatlar sanatçısıyım. Fotoğrafı, yarattığım görsellerin bir...

Kapat