Meral Kuru

Adım Meral Kuru. 28 Haziran 1982 doğumluyum. Şuan Bursa’da yaşıyorum. Coğrafya bölümü mezunuyum ve on bir yıl öğretmenlik yaptım. Daha sonra içimde yatan fotoğraf aşkını fark ederek öğretmenliği bırakıp,  tamamen fotoğrafa yöneldim. Bunun üzerine Fotoğrafçılık ve Kameramanlık okudum. Aslında fotoğraf çekmeye çocukken başladım, hayatımın her döneminde devam etti ve bugün işim haline geldi. Öğretmenliği bırakmış gibi görünsem de bugün fotoğraf atölyeleri yürütmeye, fotoğraf dersleri vermeye devam ediyorum aslında.
Dijital fotoğraf makinası kullanıyorum ve genellikle kavramsal fotoğraflar üretiyorum. Kendi oluşturduğum hikayeleri fotoğraflamayı daha ilgi çekici buluyorum. Olanı fotoğraflamayı değil sıfırdan oluşturmayı, hayali görünür kılmayı seviyorum. İzleyicinin eseri kendi algılamasına  göre yorumlamasını istiyorum.
Fotoğraftaki kırılma noktamın en büyük kaynağı, öğretmenliği bırakma kararı almamdır. Bunun sonrasında hayatımı tamamen fotoğraf üzerine kurabildim. Sanırım öğretmenliği bırakıp tamamen fotoğrafa yönelme fikrinin ilk tohumlarının serpiştirilmesi ilk kişisel sergimden sonra oldu. Tamamen sana ait bir dokuyu üretmenin tadına vardım ve bundan vazgeçemedim. Bu işi yaparken ilham aldığım kişiler ise: Annie Leibovitz, Philippe Halsman, Andre Kertesz, Elliott Erwitt, Salvador Dali, Frida, Xavier Dolan.

Nasıl mutlu oluyorsan öyle yaşa! dedim hep kendime. Bu benim en büyük mottom. Bu işi sürdürmekteki en büyük itici gücüm ayrıca. Fotoğraf benim eksik parçammış. Biraz geç olsa da buldum. Onu diğer sanat dallarıyla birlikte besleyip büyütüyorum.  Fotoğraftaki bakış açımı sinema üzerinde de denemek istiyorum. Bunun için kısa film çalışmaları yapıyorum.

MERAL KURU’YA AİT ÇALIŞMALAR

1. 2 4 5 7 8 9 10 11 12 13 14

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Dünyaca Tanınan, Ödüllü Ama Sahte 14 Fotoğraf ve Fotoğrafçıları

Bakmayı değil, görmeyi bilen adamlar onlar. Tüm dünyayı karelere bölen, çektikleri fotoğraflarla dünyanın görsel hafızasını etkileyen adamlar. “Fotoğraf önce akılda...

Kapat