Mi Noche Triste

mi-noche-triste

“Mi Noche Triste”(Benim Hüzünlü Gecem), Carlos Garnel tarafından kaydedilen ilk tangodur. Sözleri Pascual Contursi ve müziği Samuel Castriota tarafından yazılan tango 1951 yılında aynı adlı bir filme konu olmuştur.

Şarkı 1915 yılında Samuel Castriota tarafından enstrümantal tango olarak bestelenmiş ve ilk olarak Rita adını almıştır. Kısa süre sonra Pascual Contursi, bestecinin izni olmaksızın, tangoya söz yazmıştır. Şarkıyı duyan Carlos Garnel 3 Ocak 1917 akşamı şarkıyı Buenos Aires’da Esmeralda Tiyatro’da sahnelemiştir.  Böylece ilk defa bir tango parçası sözleri ile seslendirilmiştir.

Gardel şarkıyı gitarda José Ricardo olmak üzere aynı yıl kaydetmiş ancak Castriota ve Contursi ile telif hakları konusunda anlaşmazlık yaşamıştır. Daha sonraları aralarında bir anlaşmaya vararak bu tartışmayı sonlandırmışlardır.

Mi Noche Triste ile duygusal tango kavramı oluşmuştur. Contursi’nin eklediği melodramatik, hüzünlü ve nostaljik sözler ile şarkı aşıkları yansıtan hüzünlü bir hikaye halini almıştır ve Buenos Aires insanlarında beden bulduğu düşünülmüştür.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
kucuk-prens-1
Mark Osburne’un Animasyon Filmi ‘Küçük Prens’ Yakında Vizyonda!

Artık neredeyse herkes tarafından bilinen Antoine de Saint- Exupery'nin eseri Küçük Prens, bir animasyon filmi olarak geri dönüyor. Yönetmen koltuğuna...

Kapat