“Mülteci Kadınlar” Temalı Kısa Film Yarışması Başlıyor!

A Syrian Kurdish woman walks with her ba...A Syrian Kurdish woman walks with her baby on October 23, 2014,  in the Rojava refugee camp at Suruc in Sanliurfa province. Turkey said on October 21 that Kurdish peshmerga fighters based in Iraq have yet to cross into Syria from Turkish territory, a day after announcing it was assisting their transit to join the battle for the Syrian town of Kobane, also known as Ain al-Arab. It was seen as a major switch in policy by Turkey, which until now has refused to interfere in the over month-long battle for Kobane between Syrian Kurdish fighters and Islamic State (IS) jihadists. AFP PHOTO / BULENT KILICBULENT KILIC/AFP/Getty Images

Sabancı Vakfı tarafından düzenlenecek olan kısa film yarışması “Kısa Film/Uzun Etki”, ‘mülteci kadınlar’ temasını işleyecek.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Vakıf Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan ve yapımcı Zeynep Özbatur Atakan projeyi Sabancı Center’da kamuoyu ile paylaştı.

Toplantıda konuşma yapan Güler Sabancı “Mülteci kadınlar konusunda acıları paylaşmanın ötesine de geçmemiz gerekiyor… Dünyadaki mülteci nüfusunun %70’ini kadınlar ve çocuklar oluşturuyor. Sadece mülteci kadınların değil, tüm kadınların, tehlikelerden korunması ve eşit insan haklarına sahip olması için acilen harekete geçmek gerekiyor. Kadınların yaşadıkları sorunların herkes tarafından anlaşılması için bu alanda farkındalığı sürekli artırma yolunda çalışmamız gerekiyor.

Kısa Film Yarışması’nın temel hedefi de sanatçıların bu konuya dikkat çekmesini sağlamaktır. Böyle projeler çoğaldıkça, bu konular toplumun tüm kesimleri tarafından çok daha iyi anlaşılacak ve hep gündemde kalarak daha fazla çözüm yolu bulunmasına faydamız olacak. Bu alanda özellikle genç sanatçılara, onların ifade gücüne ve yaratıcılıklarına güveniyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Sanat yönetmenliğini Zeynep Özbatur Atakan’ın yaptığı projeye başvurular ise 8 Eylül-5 Aralık arasında yapılacak. “Mülteci Kadınlar” teması çerçevesinde  belgesel, animasyon, deneysel gibi türler 5 dakikayı geçmemek şartıyla kabul edilecek. Türk yönetmen ve yapımcı şartı da olan proje, Türk yaratıcıların dünyaya tanıtılması hedefini taşıyor. Danışma kurulu ve jürinin yapacağı seçimin ardından 5, 10 ve 15 bin TL’lik ödüllerin verileceği projenin kazananları ise 5 Ocak’ta açıklanacak.

fotograflar-sabanci-vakfi-ndan-multeci-kadin-8763612_o

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Fotografin-yalniz-yuzu-mohammed-sattar-kapak-gorseli
Fotoğrafın Yalnız Yüzü Mohammed Sattar

Fotoğraf yaratmak, yaşamın kısa özetini görselleştirmek gibidir. Bir fotoğraf da sanatçısının içinde bulunduğu ruh halini, okuduğu kitapları, izlediği filmleri kısacası...

Kapat