Müziği Görmek ve Hissetmek: Sinestezi Harikası Tablolar

Melissa S. McCracken sinestezi denen “bileşik duygu” olarak adlandırılan; bir duyunun uyarımını otomatik olarak başka duygu algısıyla tetikleyen bir tür rahatsızlığa sahip. Sitestezik hastalar, duyduklarını görsellere, gördükleri herhangi bir şeyi de seslere dönüştürerek algılanmasını sağlıyorlar. Kısaca sesleri koklayıp şekilleri hissedip renkleri tadabiliyorlar.

15 yaşına kadar herkesin kendisi gibi olduğunu düşünen Melissa, erkek kardeşine C harfinin rengini sormasıyla(kendisi C harfini kanarya sarısı olarak görmüş) fark etmiş ki beyni tahmin ettiğinden de farklı çalışıyormuş. Melissa’nın beyni tüm olayları çapraz bir yapıda algılıyor. Yani onu uyaran durumlara yanlış bir hisle cevap veriyor. Her bir harf, her bir sayı onun için bir rengi temsil ediyor aslında, sadece bunlar değil çevresinde olup biten tüm olaylar; matematik formülünün renklere ayrışması, kitaplardaki harflerin renkleri hatta konserde işittiği seslerin dahi bir renk karşılığı var onun için.

Var olan bu yeteneğini(rahatsızlığını) beyin arızası olarak tanımlıyor bir nevi, milyonda bir görülecek bu eşsiz yetenekle dünyaya gelen Melissa’nın en şaşırtıcı özelliği şarkıları ya da duyduğu müzikleri renklerle ifade edebilmesi. İşittiği müziğin dokusunu, tonlarını renklerle dolu bir dünyaya dönüştürüyor. Notalardan işittiği ezgileri algılayarak sanatsal tablolara dönüştüren Melissa, ‘Radiohead’in Lucky’sinden, David Bowie’nin Life on Mars?’ şarkısına ve aklınıza gelebilecek her türlü müziği görsel bir şölene dönüştürüyor. Karşınıza çıkabilecek en ilginç yeteneklerden Melissa S. McCracken’ın eserlerini dinleyerek hissetmeye ne dersiniz?

 Radiohead – Lucky

Melissa-S-McCracken-1

David Bowie – Life On Mars?

Melissa-S-McCracken-2

John Lenon – Imagine

Melissa-S-McCracken-3

Prince – Joy In Repetition

Melissa-S-McCracken-4

http://www.jukebo.com/prince/music-clip,joy-in-repetition,3vluz.html

Jimi Hendrix – Little Wing

Melissa-S-McCracken-5

Soulive – Interlude II

Melissa-S-McCracken-6

John Mayer – Gravity

Melissa-S-McCracken-7

Smashing Pumpkins – Tonight, Tonight

Melissa-S-McCracken-8

Kaynak: http://www.melissasmccracken.com

http://www.melissasmccracken.com/#!2015/c1cnr

 

 

Ömer Utku Kahraman

Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu, doktora öğrencisi.
Sanat Karavanı Yazarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
BU ADAMLAR BİR HARİKA: OK GO!

Bir müzik grubu düşünün; şarkıları yerine video klipleri ile ünlü olan bir ekip. İşte karşınızda; OK GO! 1998 Chicago çıkışlı...

Kapat