Nazilerden Kurtarılan ‘Picasso’ Tablosu Açık Artırmada Satıldı!

Dünyaca ünlü İspanyol ressam Pablo Picasso’nun 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin el koyduğu ‘Oturan Kadın, Mavi Elbise’ (Femme assise, robe bleue) tablosu  New York’ta düzenlenen açık artırmayla satıldı.

Picasso’nun 1939 yılında yaptığı tabloda o dönem sevgilisi olan Muse Dora Maar yer alıyor. Mavi elbisesi içinde bir sandalyede oturan Maar’ın resmedildiği esere 2. Dünya Savaşı’nda Fransa’ya giren Naziler tarafından el konulmuştu. Fakat eser Almanya’ya sevk edilirken Fransız Direniş Hareketi tarafından duruma müdahale edilmiş ve tablo Nazilerin elinden kurtarılmıştı.

Yeniden güvende olan eser, daha önce de Nazilerin el koyduğu eserlere sahip çıkan  Amerikan yatırımcı ve sanat kolleksiyoncusu George David Thomson tarafından satın alınmıştı. Şimdi ise Picasso’nun Muse Dora Maar portresi New York’ Christie’s müzayede evi tarafından düzenlenen açık artırmayla 45 milyon dolara alıcı buldu.

Pablo Picasso / Femme assise, robe bleue

Saniye Kaya
MSGSÜ Arkeoloji öğrencisi.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Yönetmen Adam McKay’den Yeni Film!

McKay'in eski ABD başkan yardımcısı Dick Cheney'nin hayatına odaklanacak filminin kadrosunda Christian Bale, Steve Carell ve Amy Adams olacak. Milliyet...

Kapat