Nobel Edebiyat Ödüllü Yazar Mo Yan’ın ‘Saydam Turp’ Kitabı Türkçede!

Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Çinli yazar Mo Yan’ın ‘Saydam Turp’ adlı eseri Can Yayınları tarafından basıldı.

Gorki ve Soljentitsin’in şiirsel ve çarpıcı anlatımına benzetilen yazım tarzıyla, Çin taşrasını anlatan, anlatırken fanteziyle lirizmi kaynaştıran yazar; kimi zaman doğaüstü unsurlara yer verirken, kimi zaman da kara mizaha başvuruyor. Yazar, taşra yaşamını anlatmasının yanı sıra modern Çin’in kısa zamanda parayı bulan görgüsüz zenginlerine de kitaplarında yer veriyor.

Kitabın tanıtım bülteninde yer alan ifadeler ise şöyle:

”Kara Çocuk, duvarcı ustasının başında tuttuğu ritmi bozmamak için çok dikkatli yürüyordu. Duvarcı ustasının parmak boğumları çok kalındı ve tokmak kadar sertti, çocuğun tıraşlı başı acıyordu acımasına ama gıkını bile çıkarmadı, ağzının kenarı azıcık yukarıya doğru kaydı sadece. Duvarcı ustasının çok marifetli bir ağzı vardı, o ıslak ve kırmızı dudaklarını önce büzüştürüyor, hemen ardından da biraz aralayıp tarlakuşunu taklit eden, keskin ve melodik bir ıslık koyuveriyordu ta bulutlara kadar yükselen.”

 

 

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Dönüp Bir Daha Baktıran Ressam: Robin Eley

Robin Eley, İngiltere doğumlu, Avustralya’da yaşayan ve Abd’de eğitim almış çok milletli, çok kültürlü bir sanatçı. Hiper-realist Eley’in işleri, izleyicisine...

Kapat