Nobel Edebiyat Ödüllü Yazar Mo Yan’ın ‘Saydam Turp’ Kitabı Türkçede!

Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Çinli yazar Mo Yan’ın ‘Saydam Turp’ adlı eseri Can Yayınları tarafından basıldı.

Gorki ve Soljentitsin’in şiirsel ve çarpıcı anlatımına benzetilen yazım tarzıyla, Çin taşrasını anlatan, anlatırken fanteziyle lirizmi kaynaştıran yazar; kimi zaman doğaüstü unsurlara yer verirken, kimi zaman da kara mizaha başvuruyor. Yazar, taşra yaşamını anlatmasının yanı sıra modern Çin’in kısa zamanda parayı bulan görgüsüz zenginlerine de kitaplarında yer veriyor.

Kitabın tanıtım bülteninde yer alan ifadeler ise şöyle:

”Kara Çocuk, duvarcı ustasının başında tuttuğu ritmi bozmamak için çok dikkatli yürüyordu. Duvarcı ustasının parmak boğumları çok kalındı ve tokmak kadar sertti, çocuğun tıraşlı başı acıyordu acımasına ama gıkını bile çıkarmadı, ağzının kenarı azıcık yukarıya doğru kaydı sadece. Duvarcı ustasının çok marifetli bir ağzı vardı, o ıslak ve kırmızı dudaklarını önce büzüştürüyor, hemen ardından da biraz aralayıp tarlakuşunu taklit eden, keskin ve melodik bir ıslık koyuveriyordu ta bulutlara kadar yükselen.”

 

 

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
TUFAN’A DOĞRU: KAYİN İLE HABİL’İN SANATA YANSIMASI

Kutsal kitap Tevrat'a göre,Tanrı'nın yarattığı tufana sebebiyet veren olay Kayin'in (Kabil) kardeşi Habil'i öldürmesidir. İslam dînini de büyük anlamda etkilemiş...

Kapat