Norveç’te Kıyamet Sonrası İçin Kütüphane Kuruldu!

Norveç’te dünyanın en önemli kitaplarının kıyamet sonrasına saklanabilmesi için ‘Dünya Arktik Arşivi’ adıyla kütüphane kuruldu.

Daha önce Kuzey Carolina’da kurulan, ‘Survivor Library’ adlı kütüphanede medeniyetin tekrar inşa edilmesine yardım edeceği düşünülen 7000 kitap yer alıyor. Şimdi ise benzer bir örneği Norveç’te kuruldu.  ‘Dünya Arktik Arşivi’ adıyla Norveç’e bağlı Svalbard takımadalarındaki Svalbard Küresel Tohum Deposu yakınlarında kurulan kütüphanede, en önemli olduğu düşünülen kitapların kıyametten sonraya saklanabilmesi amaçlanıyor.

Nükleer patlamalara karşı dayanıklı inşa edilen kütüphanede güvenlik gerekçesiyle dijital filmler kullanılıyor. Kitaplar, basılı halde değil gelişmiş teknolojiye sahip dijital filmler halinde ‘Maden 3’ adlı madenin içinde donmuş toprakta saklanıyor ve bu sayede deforme olmadan gelecek nesillere aktarılabileceği düşünülüyor.

Kütüphaneye Norveç’in yanı sıra Brezilya ve Meksika gibi ülkelerden de kitap gönderiliyor.

 

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Nereye Gidersem Gideyim Dokunduğum Her Şey Trajediye Dönüşüyor/ Don Mccullin

Fotoğrafı bir sanat formunun ötesinde, iletişim kurma aracı olarak kullanan Don McCullin; 1960lı yıllarda çektiği fotoğraflarla tarihin önemli olaylarını kayıt...

Kapat