Okyanus Atıkları Sanat Eserine Dönüştürüldü!

ABD’nin New York şehrindeki BM Genel Merkezi’nde düzenlenen ‘Okyanus Konferansı’, okyanusların ve su kaynaklarının kirliliğine dikkat çekmek amacıyla okyanustan çıkan atıklarla tasarlanan heykellere ev sahipliği yaptı.

Konferans boyunca sergilenen eserler, sivil toplum kuruluşu Washed Ashore’un çatısı altındaki binlerce gönüllünün okyanuslardan çıkardığı diş fırçaları, taraklar, deterjan şişeleri, ağlar, çakmaklar, terlikler ve oyuncaklardan oluşuyor. Boyları 1 metre ile 3 metre arasında değişen heykeller; okyanus, deniz ve su yatakları kirliliğine dikkat çekmek amacıyla sergileniyor.

Yaratıcı projenin müdürlüğünü üstlenen aynı zamanda da baş sanatçısı olan Angela Haseltine Pozzi, 2010 yılından bu yana 20 ton çöpten, 70’ten fazla sanat çalışması ürettiğini belirterek okyanus atıkları projesi hakkında ”Bizim misyonumuz ciddi çevre sorunu olan plastik kirliliği konusunda sanatın gücünü kullanmak” açıklamasında bulundu.

Saniye Kaya
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Japonya’da Yağan Kar Anime Karakterlerle Sanata Dönüştü!

Japon kültürünün önemli unsurlarından olan 'anime' karakterleri, yağan karla beraber kardan adamlara dönüştü. Japonya'da son kar yağışıyla beraber popüler anime...

Kapat