Ölüm Sessizliğini Haykıran Fotoğraflar

Fotoğraf tarihinin en ürkütücü bölümünü hiç şüphesiz Victorya Dönemi’ne ait fotoğraflar oluşturur. 1830’lu yıllardan 1900’lü yılların başına kadar Britanya İmparatorluğu Dönemi’nde yer alan Victoria Dönemi ölmüş olan yakınlarıyla son paylaşımlarını yapmak isteyen insanların, ölü yakınlarıyla çekilmiş fotoğraflarını sunar bizlere.

Oldukça ürkütücü bir durum olduğunun farkındayım. Sanırım bugün böyle fotoğraflar çekmek isteyen biri olsa akıl sağlığından şüphe ederiz.  Ama o dönemde son görev,  son bağlılık,  paylaşılacak son anı gibi algılanan bir olguymuş bu. Bu fotoğrafları çarpıcı kılan asıl kısım ise;  ölülerin ölmüş olduklarını anlamayacağımız şekilde fotoğraflarının çekilmesi. Hatta fotoğrafçı ölüyü ne kadar canlıymış gibi gösterirse bu konuda o kadar yetenekli olduğu kabul ediliyormuş.  Bazen ölüyü ayakta tutabilmek için çeşitli hilelere ya da destek yöntemlerine başvuruluyormuş. Hem yakınları hem de fotoğrafçı açısından oldukça zor bir durum olduğu kesin. Şimdi sizi bu huzursuz karelerle baş başa bırakıyorum.

olum -Sessizligini- Haykiran -Fotograflar- 1

olum -Sessizligini- Haykiran -Fotograflar- 2

olum -Sessizligini- Haykiran -Fotograflar- 3

olum -Sessizligini- Haykiran -Fotograflar- 4

olum -Sessizligini- Haykiran -Fotograflar- 5

olum -Sessizligini- Haykiran -Fotograflar-6

olum -Sessizligini- Haykiran -Fotograflar-7

olum -Sessizligini- Haykiran -Fotograflar-8

olum -Sessizligini- Haykiran -Fotograflar-9

olum -Sessizligini- Haykiran -Fotograflar-10

olum -Sessizligini- Haykiran -Fotograflar- 13

Everlastıng Moments filminde de ölü bir çocuğun fotoğrafını çekme sahnesi vardır. Bu filmde 1900 yılların başında geçer ve fotoğraf çekme tutkusunu keşfeden bir kadının hikayesini anlatır.

olum -Sessizligini- Haykiran -Fotograflar- 11

olum -Sessizligini- Haykiran -Fotograflar- 12

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
İngiliz Dergisi Times Literary Supplement, Yazar Selçuk Altun’u Tanıttı!

Dünyanın en köklü edebiyat dergilerinden İngiliz Times Literary Supplement, yazar Selçuk Altun’u tanıttı. Amerikalı araştırmacı yazar Scott Sherman’ın kaleme aldığı yazıda; Altun’un...

Kapat