Orhan Kemal’in Kitabı ABD’de Tez Konusu Oldu!

Orhan Kemal’in ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’ adlı kitabı, ABD’deki Teksas Üniversitesi’nde tez konusu oldu.

Teksas Üniversitesi’nden Matthew Latham Chovanec, Orhan Kemal’in  ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’ adlı kitabı hakkında “İkincil İsyan Olarak Diyalojik Konuşma” başlığıyla bir tez hazırladı. Chovanec hazırladığı tezde, 1940-1950 yıllarında Türkiye’deki kırsal hayatını yazanların objektif olmadıklarını ve gerçeği tam olarak yansıtmadıklarını belirtirken, Orhan Kemal’in objektif olduğunu, eserlerinde yer alan karakterlerin konuşmalarını bulundukları coğrafya diliyle olduğu gibi aktardığını savunuyor. Chovanec ayrıca, Orhan Kemal’in dili ustaca kullandığını, dönemin şartlarını ve şartların karakterlere etkisini tüm çıplaklığıyla anlattığını da ifade ediyor.

Matthew Latham Chovanec, Orhan Kemal’in kitabı üzerinde tez hazırlamasının sebebini ise şu sözlerle açıklıyor: “Anadilim Türkçe olmamasına rağmen ‘Bereketli Topraklar Üzerinde’deki diyalogların ne kadar gerçekçi, canlı ve şaşılacak olduğunu anladım. Bu geçmiş dönem romanını incelerken sanki hep Çukurova’da yaşıyordum gibi hissettim. Orhan Kemal’e dair ilk defa İngilizce’de yayınlanan bir tezin üstünde benim adımın yazılmış olmasından dolayı onur duydum.”

bereketli-topraklar-uzerinde

 

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Miraç Akçelep

Adım Miraç Akçelep, Düzce doğumluyum. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunuyum. Şimdiye kadar çeşitli yayın evleri için kitap...

Kapat