Orhan Pamuk, Rusya’da Edebiyat Ödülü’ne Layık Görüldü!

Rusya’da Lev Tolstoy anısına düzenlenen Yasnaya Polyana Edebiyat Ödülleri’nde “Yabancı Edebiyat” kategorisi ödülü Orhan Pamuk’un oldu.

Rus edebiyatının önemli yazarı Lev Tolstoy’un anısına düzenlenen ve yazarın eviyle aynı adı taşıyan Yasnaya Polyana Edebiyat Ödülleri sahiplerini buldu.

Tolstoy Müzesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen ödül töreninde “Çağdaş Klasik”, “21. Yüzyıl”, “Çocukluk-Ergenlik-Gençlik” ve “Yabancı Edebiyat” dalında ödüller dağıtıldı.  “Yabacı Edebiyat” kategorisindeki ödül ise “Kafamda Bir Tuhaflık” adlı romanıyla Orhan Pamuk’a verildi. Pamuk, ödülün yanı sıra 1 milyon rublelik para ödülünün de sahibi oldu.

Ödül törenine katılmayan Pamuk, görüntülü mesajıyla duygu ve düşüncelerini şu sözlerle ifade etti: “Bu büyük şeref için jüriye çok teşekkür ederim. Yalnız ben değil, bütün modern Türk edebiyatı Rus edebiyatından çok şey öğrenmiştir. Ben bu öğrendiklerimi halen çalıştığım üniversitede öğrencilerime anlatıyorum.” Ödülünü Şubat ayında Rusya’ya gelerek teslim alacağını belirten Pamuk, sözlerine şöyle devam etti: “25 yaşımda roman yazmaya başlarken bir gün Moskova’ya giderek Yasnaya Polyana’da Tolstoy’un evine bakacağımı hayal ederdim. 40 yıl sonra hayalimi gerçekleştirip oraya gideceğim için çok heyecanlıyım.”

Törende ayrıca; büyük ödül Narine Abgaryan ve Aleksandr Grigorenko arasında bölünürken, Türkolog Apollinariya Abturina da 200 bin rublelik ödülün sahibi oldu.

orhan-pamuk-kitap

orhan-pamuk-odul

 

 

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Makyaj mı ? Photoshop mu ? 2D or not 2D

Boyanın ve yaratıcılığın bir araya geldiği çok fazla örneği daha önce  görmüş ya da okumuşsunuzdur. Birazdan bahsedeceğim projede eşi benzerine...

Kapat