Orijinal Kopya/Original Copy

Elif Boyner’in 3. kişisel sergisi “Orijinal Kopya”, Galata’da bulunan Öktem&Aykut Galeri’de açıldı. Orijinal kopya olgusu, hala sıcaklığını kaybetmemiş bir tartışma. Tartışmayı ana hatları ile özetlemek istediğimizde, “Orijinali baz alınarak kopyayı tanımlamak mı yoksa kopya baz alınarak orijinali tanımlamak mı?” sorusuyla karşı karşıya geliyoruz. Elif Boyner’in bu sergisinde hakiki olan ile taklit olan arasındaki ilişkiyi görüyoruz. Bir adet yemek masası, üç video ve pek çok fotoğraf parçasının bir araya gelmesiyle oluşan eser, serginin ana hatlarını oluşturuyor.

copy1

Sergi; Tekerrür, Adaptasyon, Hareketli Natürmortlar ve Sabır şeklinde 4 bölümden oluşuyor. Galeriye ilk girdiğiniz zaman sizi en ortada bir ayağı kırık bir biçimde yatık durması sağlanan bir yemek masası karşılıyor (Adaptasyon). Bu yemek masasını çevreleyen 2 duvarda, yine yemek olgusuna işaret eden 3 adet resim bulunmakta. Salyangozlar, ıstakozlar ve tavşanlar da resimlerde bulunan canlılar arasında. Resimlere yakından bakıldığında, aslında hareketli oldukları fark ediliyor. Sözünü ettiğimiz hayvanların masadaki yiyecekleri yediklerini, hatta bir nevi masayı ele geçirdiklerini görüyoruz. Boyner’in Tekerrür isimli çalışması ise 150 adet fotoğrafın birleşmesinden oluşuyor. Son olarak galerinin diğer kısmı, bizi bir video karşılıyor (Sabır). Video, Kumkapı Balık Hali’nden günlük hayata dair anları ekrana getiriyor.

Sergi, 7 Mart 2015 tarihine kadar Öktem&Aykut Galeri’de görülebilir.

copy2

Asena Erenay

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sanat Tarihi okuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Dünyayı Beş Para Harcamadan Gezen Adam

Bu adam hava yolu endüstrisini kekleyerek dünyayı beş parasız geziyor. Scott Keyes parmakla sayılamayacak sayıdaki kredi kartlarını puan, özellikle uçuş...

Kapat