Örnek Bir Yaşam Yolculuğu: Stephan Shay

Bir karavana atlayıp uzun bir yolculuğa çıkmak; çoğu insanın hayallerini süsleyen şey. Fakat günlük yaşam koşuşturmacası içinde bu hayali gerçekleştirmek neredeyse imkânsız. İnsanların işgal etmeyi seçtikleri alanlarla tanımlandıklarını düşünen ve bu hayalini gerçekleştirmiş olan Shay’in düşüncelerine katılmamak elde değil.

Ornek-Bir-Yasam-Yolculugu-Stephan-Shay-1

Stephan Shay 30 yaşında bir koşucu ve başarılı bir olimpiyatçı. 2014 yılında işinden çıkarılıyor. Ardından kız arkadaşı ülkenin diğer ucuna taşınıyor. Bunun üzerine Shay, hayat üzerine yeniden düşünmeye başlıyor. 1996 model bir Clark Corfez’e 5 bin 100 dolar vererek, külüstür karavanını restore etmek için 10 bin dolar harcıyor. Bu miktar kulağa yüksek gelebilir. Sadece 12 ay içinde, artık her ay ödemediği bin dolar kirayla, atıldığı macera kendi kendini ödemiş oluyor.

Ornek-Bir-Yasam-Yolculugu-Stephan-Shay-2

Ornek-Bir-Yasam-Yolculugu-Stephan-Shay-3

Ona göre sorumluluk, statü kaygısı taşıyıp hayatını bir yarışa dönüştürmek ve ay sonunda faturalarını ödeme çabalarından ibaret değil. Sahilin kenarına park ettiği karavanında, maddiyata dayanan anlayışı reddettiği mütevazı yaşamıyla hayata tutunuyor. Çoğu insan onun bu hareketini sorumluluklardan kaçmak için kullandığı bir bahane olduğunu düşünüyor. Shay ise söylenenlerin aksini iddia ediyor. Bir şeylerden kaçmak yerine, bir şeyler bulmak adına bu yolu seçtiğini söylüyor.

Sekiz kardeşten en küçüğü olan Stephan, ”İnançlı biri değilim ama koşarken Ryan’ın varlığını hissediyorum.’ cümleleriyle hissettiklerini ortaya koyuyor. Bahsettiği kişi, 2008’de New York Olimpik Maraton Yarışlarında 5.5 milde ölen ağabeyi Ryan. “Koşmayı sevmemin en önemli sebeplerinden biri, beni Ryan’a daha yakın hissettirmesi.”

Shay, ağabeyinden bahsederken onun ölümünün hayatını ve seçimlerini nasıl şekillendirdiğini anlatıyor. Bu durumun, ona hayatta yapmak istediklerimi ertelememesi gerektiğini öğrettiğini dile getiriyor.

Ornek-Bir-Yasam-Yolculugu-Stephan-Shay-4

“Değişime ihtiyaç duyduğumu biliyordum ama bir karavanda yaşama fikri başlangıçta beni korkuttu. Beni şaşırtan asıl şey, daha yaratıcı yönümü ortaya çıkarmasaydı.”

Ortalama bir Amerikalıya göre, ekolojik anlamda çok daha görünmez bir ayak izine sahip. Shay yakın zamanda Climate Resolve tarafından katlanarak küçülmenin karbon ayak izini küçültmesine örnek olarak takdir edilmiş.

Ornek-Bir-Yasam-Yolculugu-Stephan-Shay-5

Ayrıca oldukça tutumlu. Olimpiyatlara hazırlanmak için oldukça zamanı var. Savurganlık yapıp her hafta sonu geziye çıktığı halde hâlâ para biriktirebiliyor.

Ornek-Bir-Yasam-Yolculugu-Stephan-Shay-6

Ornek-Bir-Yasam-Yolculugu-Stephan-Shay-7

Ornek-Bir-Yasam-Yolculugu-Stephan-Shay-8

Ornek-Bir-Yasam-Yolculugu-Stephan-Shay-9

Stefan Shay’ın hayatına sahip çıkma hikayesinin hepimize ilham olması dileğiyle…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Karikatür ve İllüstrasyonlarla Kadın Hakları

Toplum kadına belli anlamlar yükler ve beklentilerini sunar. Belli başlı stereotiplerle kadınların özgürlüğünü engeller. Kadının nasıl olması, nasıl davranması ve...

Kapat